Na co dzień rozsądniej jest jeść pierogi z ciecierzycą, dynią czy fasolą. Te są niedzielne, świąteczne, wyjątkowe. Jeśli zdecydujecie się zrobić je z cielęciny, św. Hildegarda radzi na noc włożyć mięso do wody, by w ten sposób usunąć z niego śluz. Cielęcina „ze względu na chłód jaki ma w sobie, nadaje się do spożycia dla dobrze ukrwionego, ciepłego z natury człowieka”. Polecana do spożywania latem i w ciepłe dni. No więc – do dzieła!
Składniki na ciasto:
- 30 dag mąki orkiszowej,
- 1 jajko,
- ciepła woda,
- sól,
na farsz:
- 50 dag łopatki cielęcej,
- 2 cebule,
- 5 dag grzybów (suszonych shiitake),
- sól i pieprz,
- 1 łyżka oleju,
- 1 liść laurowy,
- ziele angielskie,
do podania:
- 1 drobno pokrojona cebula zeszklona na maśle klarowanym z 2 szczyptami bertramu i galgantu.
Przygotowujemy farsz:
Grzyby moczymy w posolonej wodzie, następnie płuczemy je trzykrotnie, pozostawiając wodę z pierwszego płukania.
Mięso kroimy i przesmażamy na oleju. Dodajemy przecedzoną wodę z płukania grzybów, dusimy około 15 minut razem z pokrojoną cebulą, listkiem laurowym i kilkoma ziarenkami ziela angielskiego. Gdy woda odparuje, mielimy ugotowane składniki wraz z grzybami i przyprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Przygotowujemy ciasto:
Przesiewamy mąkę na stolnicę, pośrodku robiąc dołek, do którego wbijamy jajko. Solimy i zagniatamy, dodając tyle ciepłej wody, aby ciasto było luźne i elastyczne. Cienko je rozwałkowujemy, podsypując mąką. Wycinamy szklanką kółka, nakładamy łyżeczką farsz, sklejamy pierogi i zaciskamy brzegi. Wkładamy do wrzącej, osolonej wody, gotuj 1-2 minuty licząc od czasu gdy wypłyną na powierzchnię.
Sposób podania:
Świeże, po wyjęciu z wody polewamy cebulką zeszkloną na maśle klarowanym. Następnego dnia można je podpiec na maśle klarowanym.
narobiłaś mi smaka…
Pyszne są, to fakt:-)
Musze spróbować, bo pierogi od dłuższego czasu za mną chodzą 🙂
Proszę śmiało:-)