Ordo virtutum (tekst z komentarzem)

Ordo virtutum

Fragment ze wstępu prof. Małgorzaty Kowalewskiej do tłumaczenia Ordo Virtutum

Cały utwór do pobrania tutaj

Ordo Virtutum to jedyny w spuściznie Hildegardy z Bingen moralitet. Jego głównymi bohaterami są ludzka dusza oraz cnoty moralne, które występują w dramacie w zamierzonym porządku (czyli kolejności pojawiania się) jako zbrojny hufiec. Ordo Virtutum jest utworem wartym uwagi z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że należy do twórczości Hildegardy z Bingen – autorki i osobistości cieszącej się w naszym stuleciu stale rosnącym zainteresowaniem. Po drugie dlatego, że jest – zgodnie z zamierzeniem jego autorki – rodzajem komentarza, który w przystępniejszej scenicznej, czyli artystycznej, formie pozwala zrozumieć trudne treści zawarte w jej głównych pismach stanowiących tzw. wizyjną trylogię. Po trzecie dlatego, że utwór ten jest jednym z pierwszych lub wręcz pierwszym średniowiecznym dramatem religijnym, czyli moralitetem.

Literatura autorstwa św. Hildegardy

QUIQUMQUE_okladka.inddWyjaśnienie symbolu św. Atanazego

Nowa pozycja wydawnicza!
Mamy już oczekiwaną książkę autorstwa Hildegardy z Bingen „Wyjaśnienie Symbolu św. Atanazego” oraz synteza jej myśli O duszy, ciele i zmysłach.
Nie jest to kolejna książka kucharska czy zdrowotna, ale ważne opracowanie, które wymaga refleksji ale może ułatwić życie. Pokazuje jak przebrnąć przez problem wiary, z którym się wielu z nas boryka. Ukazuje nasze ograniczenia i możliwości ciała, zmysłów i duszy. Jeśli masz problem z wiarą, albo z samym sobą, albo przegrywasz codzienne zmaganie o szlachetność na rzecz miernoty czy krzywdy – to ta książka bez wątpienia jest właśnie dla Ciebie.
I pomyśl o innych – Święta przed nami!

Niniejszym tomem inaugurujemy serię wydawniczą – HILDEGARDIANA – w jej ramach serię dzieł św. Hildegardy, tzw. OPERA MINORA – czyli dziełka mniejsze tłumaczone z oryginału, które wyszły spod pióra naszego Doktora Kościoła. Cykl ten rozpocznie kluczowe dzieło – dedykowane wszystkim Czytelnikom w duszpasterskim ROKU WIARY W SYNA BOŻEGO – będące komentarzem Świętej do wyznania wiary, jakie wypowiadamy podczas uroczystych i niedzielnych liturgii.

Scivias

Scivias to zbiór wizji Hildegardy z Bingen. Tytuł oznacza: Poznaj drogi Pana. Obok 26 wizji, które stanowią zapis widzeń, znajdują się średniowieczne miniatury, które powstawały razem z tekstem i ilustrują jego odpowiednie fragmenty. Scivias opisuje Boży zamysł stworzenia świata, stanowi także swoistą encyklopedię wiedzy o średniowiecznym świecie: spojrzeniu na Boga, człowieka i kosmos. Jest to pierwsze wydanie w języku polskim tekstów popularnej mistyczki.

1 tom (ZM 57) zawiera wstęp oraz pierwszą i drugą księgę dzieła. 2 tom (ZM 58) zawiera trzecią księgę oraz indeks biblijny.

Opracowania

 „Hildegarda z Bingen. O duszy, ciele i zmysłach. Cnoty i wady“

Wyd. Centrum Oświatowo Dydaktyczne Diecezji Ełckiej przy współpracy z Polskim Towarzystwem Przyjaciół św. Hildegardy.
Aut. Hildegarda Strickerschmidt

Opis:
Pozycja: Hildegard von Bingen, Mit Seele, Leib und Sinnenp, pióra Hildegardy Strickerschmidt – niemieckiej psychoterapetuki i znawczyni dzieł swojej patronki – św. Hildegardy z Bingen – wydana pod polskim tytułem: Hildegarda z Bingen, O duszy, ciele i zmysłach. Cnoty i wady, jest bardzo udaną próbą dotarcia do współczesnego człowieka z propozycją autorefleksji i wezwaniem do konkretnych zadań obejmujących główne obszary życia: ciało, psychikę i oczywiście duszę. Tu bowiem rozgrywa się nasza najważniejsza duchowa walka o zwycięstwo cnót nad wadami. Czy jednak będziemy współpracować z łaską dobrego Boga, aby tę walkę wygrać? Zaadoptowane do języka i mentalności ludzi XXI wieku teksty św. Hildegardy z Bingen – ukazane w świetle terapeutycznego doświadczenia Autorki – okazują się niezastąpioną pomocą dla tych wszystkich, którzy życie własne i bliskich pragną z Bożą pomocą uczynić wygranym – w codziennej walce cnót z wadami – spełnionym, błogosławionym czyli szczęśliwym.

Dokąd zmierza łódź naszego życia? Czy obrała ona właściwy kierunek? Czy możemy powiedzieć o sobie, że uporaliśmy się już z wszystkimi sztormami, jakie przynosi nam codzienność, jakie rozgrywają się w naszej duszy, ciele i zmysłach?
A może kurczowo i z lękiem trzymamy się pomostu, by przypadkiem nie wypłynąć na głębię (Łk 5,4), ponieważ taki kierunek każe nam zostawić bezpieczny brzeg i stracić grunt pod nogami ufając Bogu Trójjedynej Miłości? Czy w tej podróży oddamy ster łodzi życia Duchowi Świętemu, jak uczy nas swoim przykładem św. Hildegarda z Bingen, benedyktynka, doktor Kościoła?

U progu Roku Życia Konsekrowanego w Kościele może nas właśnie przeprowadzić benedyktyńska mniszka i doktor Kościoła, mamy nadzieję, że z jej duchowego dorobku zaczerpnie każdy, kto pragnie słuchać słowa prowadzącego ku zdrowiu duchowemu i zbawieniu, tak, by stało się naszym udziałem, realizując w ten sposób największe pragnienie jakże bliskiej nam Świętej.

Zamówienia można składać telefonicznie lub faxem (tel./fax 87 621 68 37), e-mailem: centrumelk@gmail.com, lub tutaj

cena: 29 zł.

 

 

„Bóg – Kosmos – Człowiek w twórczości Hildegardy z Bingen“

Wyd. UMCS
Aut. Dr hab. Małgorzata Kowalewska. Adiunkt w Zakładzie Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej.

Opis:

W niniejszej książce autorka prezentuje poglądy Hildegardy dotyczące filozofii Boga, kosmologii, antropologii i eschatologii. Rekonstrukcja myśli filozoficznej średniowiecznej autorki opiera się na uznaniu za jej podstawę przekonania o realności związków między Bogiem, człowiekiem, kosmosem i dziejami ludzkości. Świat jest w tym ujęciu pełen symboli, które uczą o Bogu, a człowiek jest zarazem obrazem Boga i mikrokosmosem. Zarówno człowieka, jak i wszechświat można zrozumieć jedynie w ich relacji do Boga. Poglądy Hildegardy mogą inspirować współczesnego człowieka w jego usiłowaniu zrozumienia świata.
Za rozprawę habilitacyjną pt.: „Bóg – Kosmos – Człowiek w twórczości Hildegardy z Bingen autorka otrzymała nagrodę II-go stopnia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

„Żywność, która leczy. Terapia żywieniowa św. Hildegardy z Bingen.“

Wyd. Esprit
Aut. dr Wighard Strehlow

Opis:
Szczegółowe opracowanie przedstawiające naukę św. Hildegardy w zakresie diety.
Polecana dla osób cierpiących na choroby przewlekłe, które pragną powrócić do pełnego zdrowia rezygnując z czasem z nadużywanych obecnie leków. Opracowana przez praktykującego od lat, certyfikowanego terapeutę, medycyny hildegardowej. Wieloletnie doświadczenia lekarzy i naturoterapeutów potwierdzają lecznicze działanie diety zalecanej przez św. Hildegardę.
Publikacja ta zawiera całościowy program dietetyczny, opis działania leczniczego ziół stosowanych w tej oryginalnej kuchni, szczegółowe przepisy. Podstawowe zasady zdrowego życia w oparciu o naukę wizjonerki z XII wieku zostały rozszerzone o doświadczenia ostatniego wieku, po ponownym odkryciu tej średniowiecznej nauki. Współczesne badania potwierdzają lecznicze działanie zarówno orkiszu, jak i kasztanów jadalnych zalecanych w tej diecie.
Zawiera bardzo szczegółowe kuracje zalecane w konkretnych schorzeniach.
Oprócz teoretycznego opracowania poszczególnych składników pożywienia zawiera bardzo dużo konkretnych przepisów, co daje podstawy do uznania większej części tej publikacji za zdrowotną książkę kucharską.
Polecana wszystkim, którzy są gotowi ponieść trud zmian dla zdrowia swojego i rodziny.

 

 

Cudowna medycyna Świętej Hildegardy z Bingen, Doktora Kościoła

wyd. Esprit
aut. Gottfried Hertzka

Opis:
Dr Gottfried Hertzka był lekarzem, który jako pierwszy odkrył dla współczesnej medycyny rewolucyjne metody terapeutyczne opracowane przez średniowieczną mistyczkę, św. Hildegardę z Bingen. On właśnie był nauczycielem znanego w Polsce specjalisty od medycyny Hildegardowej, dr. Wigharda Strehlowa, autora licznych bestsellerów.

Dzięki tej książce dowiemy się skąd brała się wiedza medyczna Hildegardy.
Najistotniejszą różnicą między nią a współczesną nauką jest to, że źródło wiedzy średniowiecznej uzdro­wicielki było nadnaturalne, pochodzące z cudownych, udzielanych jej przez Boga wizji. Niemożliwe jest bowiem, aby mniszka zdołała sama dotrzeć do wiedzy, którą z mozołem odkrywa współczesna medycyna.

 

 

Program zdrowia św. Hildegardy z Bingen

Dawne lekarstwa na współczesne choroby

wyd. Esprit
aut. Dr Wighard Strehlow

Opis:

Program zdrowia św. Hildegardy to:

 • porady zarówno dla chorych, których zawiodły kuracje farmakologiczne, jak i dla zdrowych, którzy chcieliby stosować skuteczną profilaktykę
 • naturalne składniki, które dają pełną gwarancję bezpieczeństwa – można podawać je zarówno dzieciom, jak i kobietom w ciąży
 • całościowe podejście do człowieka, które nie oddziela od choroby czynników takich jak stres, praca, problemy duchowe
 • zamiast doraźnie stosowanych, szkodliwych środków farmakologicznych – pomysł na całe życie, wyśmienite potrawy, które leczą, równowaga pomiędzy pracą i odpoczynkiem, pomysły na przyjemne i zdrowe zagospodarowanie wolnego czasu

W programie zdrowia znajdziemy między innymi 6 złotych reguł, które pozwolą cieszyć się dobrym zdrowiem przez całe życie:

1. Traktuj produkty żywnościowe jako środki lecznicze.
2. W celu utrzymania i odzyskania do zdrowia stosuj w pierwszej kolejności środki lecznicze pochodzenia naturalnego.
3. Zwracaj uwagę na naturalny sen na zmianę z wystarczającą ilością ruchu.
4. Zwracaj uwagę na rozsądną równowagę pomiędzy pracą a odpoczynkiem.
5. Oczyść ciało z toksyn poprzez kąpiele, saunę oraz zabiegi odtruwające.
6. Bądź życzliwy, pełen duchowej radości i przyjaźni dla świata.

 

 

Post zdrowotny św. Hildegardy z Bingen

wyd. Esprit
aut. Brigitte Pregenzer, Brigitte Schmidle

Opis:

„Jak zaszkodziłoby żołądkowi, gdyby wciąż był pełny, tak i dusza poniosłaby szkodę, gdyby ciało nieustannie żyło w rozkoszy.” HzB

Narzekasz na złe samopoczucie, często powracające infekcje, bezsenność?
Chcesz odzyskać zdrowie, osiągnąć pokój duszy i pozbyć się różnych dolegliwości?

Spróbuj sprawdzonego przez wieki sposobu odbudowy sił ciała i ducha – postu św. Hildegardy z Bingen!
Średniowieczna mniszka odkrywa, jakie korzyści można osiągnąć dzięki przeprowadzeniu dobrze zaplanowanego postu. Udowadnia, że odmawianie sobie spożywania niektórych potraw jest podwójnie ważne – wzmacnia duchowość i zdrowie fizyczne.

W książce m.in.:
– porady, jak przygotować się do postu,
– lista produktów niezbędnych w czasie poszczenia,
– propozycje lekkich dań,
– praktyczna pomoc w czasie wychodzenia z postnych kryzysów
– oraz wiele innych zaleceń i sekretów zdrowotnych.

Uzdrowienie duszy i ciała

Święta Hildegarda z Bingen. Praktyczne porady dotyczące dobrego stylu życia

wyd. Esprit
aut. Hildegard Strickerschmidt

Opis:

Jeśli:
– żyjesz w stresie,
– nie masz siły, by poradzić sobie z problemami,
– często sięgasz po leki albo alkohol,
-nie jesteś w stanie znieść samotności,
zawarte w książce medytacje i zasady pomogą ci osiągnąć spokój i przeżyć każdy dzień w harmonii.

 

Medycyna na każdy dzień

wyd. Esprit
aut. dr Wighard Strehlow

Opis:

Święta Hildegarda z Bingen. Medycyna na każdy dzień dr Wigharda Strehlowa to praktyczny przewodnik po medycynie świętej uzdrowicielki z Bingen, która, wykorzystując moc tkwiącą w naturze, stworzyła kompleksowy program leczenia.
W książce:

 • informacje na temat szkodliwego i korzystnego działania produktów spożywczych, które pomogą stworzyć właściwy jadłospis
 • wiele przepisów, dzięki którym kuchnia będzie nie tylko zdrowa, ale także oryginalna i smaczna
 • listy chorób i dolegliwości wraz z radami świętej jak im zaradzić, które pomogą leczyć się bez wyniszczających często nasz organizm środków farmakologicznych
 • wyjaśnienie zależności pomiędzy ciałem i duchowością człowieka, których zrozumienie jest kluczowe dla uzyskania równowagi

 

Zdrowie z mądrości natury. Przewodnik po medycynie św. Hildegardy z Bingen

wyd. Esprit
aut. Wighard Strehlow

Opis:

Nauka medyczna św. Hildegardy kładzie nacisk na prowadzenie zdrowego, aktywnego trybu życia oraz leczenie nie tylko cielesnych, ale i duchowych źródeł chorób. Książka dr Strehlowa to jedno z najważniejszych dzieł nawiązujących do odkryć Świętej z Bingen. Autor wybrał najistotniejsze części nauki Hildegardy, stworzył niezwykle użyteczny spis wszystkich ludzkich narządów oraz dotykających ich chorób.
Średniowieczna mniszka sądziła, że właściwe funkcjonowanie każdego organu wymaga równowagi i harmonii organizmu, której przywrócenie jest równoznaczne z wyleczeniem schorzenia i uzyskaniem przez ciało prawidłowej kondycji.

Dzięki opartej na naturze, ale także kładącej nacisk na zdrowe nawyki żywieniowe medycynie wg św. Hildegardy życie bez pigułek, hormonów i antybiotyków staje się możliwe!
Książka ta to również efekt wieloletniej praktyki i wiedzy autora, który przekazuje nam nauki Świętej z Bingen w formie przystosowanej do dzisiejszych czasów. O skuteczności tego poradnika świadczą tysiące zadowolonych pacjentów dr Strehlowa, a także rosnąca liczba fascynatów medycyny świętej w Niemczech i na całym świecie.

W książce:
– spis wszystkich ludzkich organów i ich potencjalnych chorób
– teorię wpływu natury na samopoczucie i zdrowie człowieka
– mnóstwo przepisów leczniczych
– lista naturalnych składników pomocnych w leczeniu nawet najcięższych i przewlekłych chorób
– fakty i mity popularnych założeń współczesnej medycyny
– profilaktyczne i lecznicze środki naturalne na raka, a także przykładowy jadłospis dla osoby chorej

 

Wiedza lecznicza św. Hildegardy z Bingen od A do Z

wyd. Esprit
aut. Dr Wighard Strehlow

Opis:
Książka ta zawiera:

– wstęp, wprowadzający w podstawowe zasady medycyny Hildegardy
– alfabetyczny spis chorób i dolegliwości, który pomoże łatwo odnaleźć niezbędne informacje
– wiele praktycznych, łatwych do zastosowania przepisów na domowe receptury św. z Bingen, które z powodzeniem zastąpią niezdrowe dla organizmu środki przeciwbólowe, antybiotyki czy leki hormonalne
– wskazówki kulinarne, które pomogą tak przebudować dietę, żeby była ona nie tylko źródłem wartościowych substancji odżywczych, ale również lekarstwem

 

„Hildegarda z Bingen. Opowieść  o życiu naznaczonym łaską.”

wyd. Promic
aut. Lucia Tancredi

Opis:
Na kartach powieści włoska pisarka Lucia Tancredi, autorka biografii św. Moniki, matki św. Augustyna, opowiada niezwykłe dzieje Hildegardy.
Była niczym promień światła, który tnie ciemność jak skalpel ciało. Przyszłość innych nie stanowiła dla niej żadnej tajemnicy. Uzdrawiała i leczyła, przez co uważano ją, wielką opatkę z Rupertsbergu i Bingen, stroniącą od włosiennic, nawet za czarownicę. Uchodziła za powiernicę cesarza i przewodniczkę tłumów. Bliskie sobie mniszki uczyła, że otacza nas witalność. Dlatego, tłumaczyła, świat nie siwieje. Jej ciało, w wieku osiemdziesięciu dwóch lat, było jej wciąż  posłuszne, a ona otaczała je wszelką troską, ponieważ – jak mówiła – było cenną tuniką, którą pewnego dnia będzie musiała zwrócić Stwórcy tak doskonałą, jak w dniu, gdy przyszła na świat. Bez skazy i bez rozdarcia. Taka była Hildegarda. Oto opowieść o jej życiu pełnym tajemnicy i mądrości.

 

 

„Powrót do Harmonii. Program zdrowia wg św. Hildegardy z Bingen“

Wyd. Atla 2

Autor: Alfreda Walkowska
Opis:
Publikacja ta w sposób zwięzły i uporządkowany przedstawia naukę średniowiecznej mniszki świętej Hildegardy w zakresie dbałości o zdrowie.
W kolejnych krokach, bez zbędnych powtórzeń, poznajemy złote reguły życia wg św. Hildegardy, podstawowe potrawy, ogólne zalecenia dotyczące higieny ciała i umysłu.
Przedstawione są krótko niezbędne środki lecznicze św. Hildegardy, zasady przeprowadzenia oczyszczających postów, zabiegów (bańki, upust krwi).
Matki niemowląt, które z jakiegoś powodu nie mogą karmić piersią, znajdą tu szczegółowe przepisy na mleko orkiszowe, zupki, kaszki i herbatki zalecane przez mniszkę.
Poznajemy działanie kamieni szlachetnych i ich zastosowanie w leczeniu.
Szczególnie polecana jako pierwsza lektura, dla osób, które nigdy nie spotkały się z nauką tej świętej wizjonerki, której nauka przeżywa obecnie renesans w całej Europie.

*opisy pochodzą z materiałów wydawniczych

Opracowania tematyczne

Leczenie chorób duszy
Terapia Hildegardowa dla cierpiących na depresję, lęki, napięcia i stres

wyd. Esprit
aut. dr Wighard Strehlow

Opis:
Św. Hildegarda z Bingen była sławną uzdrowicielką, doktorem Kościoła katolickiego, a zgodnie z jej zaleceniami żywieniowymi funkcjonują w zdrowiu tysiące ludzi. Jednak ta średniowieczna mniszka to również wszechstronnie uzdolniona kompozytorka i… psychoterapeutka. Św. Hildegarda wierzyła, że ludzkie ciało i dusza są ze sobą ściśle połączone. Jeśli choruje ciało, choruje też nasza dusza. Tylko odpowiednia dieta i troska o ciało mogą skutecznie wspomóc zdrowie naszego ducha.

Współczesny człowiek cierpi na wiele zaburzeń i chorób, takich jak: depresja, nerwica, lęki czy bezsenność. Według św. Hildegardy żadne nowoczesne badania ani wynalazki nie są w stanie zastąpić odżywiania opartego na naturalnych produktach. Zdrowie ludzkiego ciała, każdego z organów, zwłaszcza tarczycy i śledziony, rzutuje na stan psychiki człowieka.

Dr Wighard Strehlow, wybitny badacz nauki Świętej z Bingen, w trakcie swojej wieloletniej praktyki przystosował bezcenne mądrości mniszki do współczesnych czasów, wzbogacając je dodatkowo o wskazówki zarówno medyczne, jak i dietetyczne.

W książce:
– praktyczne wskazówki, receptury i porady średniowiecznej mniszki
– informacje o poście wg św. Hildegardy – uniwersalnym środku leczniczym dla ciała i duszy
– mnóstwo domowych, naturalnych recept na lekarstwa
– spis warunków koniecznych do osiągnięcia zdrowia i równowagi psychicznej
– przykłady terapii wszelkich dolegliwości umysłowych i niedomagań fizycznych.

 

 

Medycyna dla kobiet

wyd. Esprit
aut. dr med. Claus Schulte-Übbing

Opis:
Współczesne kobiety na skutek zwiększonego tempa życia, szkodliwych substancji na których działanie są narażone czy też środków hormonalnych, które przyjmują, narażone są na wiele dolegliwości i chorób, które rzadko tylko dotykały ich babć. Coraz więcej pań miewa problemy z zajściem w ciążę, prawidłowym cyklem miesięcznym czy choćby z cerą. Tradycyjna medycyna bywa wobec tych problemów bezradna (często również dlatego, że skupia się na leczeniu skutków, a nie przyczyn problemów) – medycyna Hildegardy jednak oferuje po ponad 900 latach od śmierci świętej z Bingen całościowy program, który nie tylko pomoże uporać się z wieloma kobiecymi problemami natury medycznej, ale także pozwoli gruntownie przebudować wszystkie sfery życia, aby stało się zdrowsze i bardziej szczęśliwe.
W książce Św. Hildegarda. Medycyna dla kobiet dr medycyny Claus Schulte-Uebbing wspierając się na swojej wieloletniej praktyce lekarskiej, w której z powodzeniem obok metod tradycyjnych posiłkuje się medycyną św. Hildegardy, przedstawia proste rozwiązania, które każda kobieta może wykorzystać jako szybką pomoc w wielu dolegliwościach, a także całościowy program zdrowego życia.

W książce:
– alfabetyczny spis chorób i dolegliwości razem z gotowymi rozwiązaniami do zastosowania w domu,
– wiele przykładów z praktyki ginekologicznej autora,
– szczególne porady dla nastolatek, kobiet w ciąży, kobiet w okresie menopauzy, a także w wieku starszym,
– porady medyczne dotyczące wielu przypadłości nie tylko kobiecych (jak wysokie ciśnienie, osteoporoza czy depresja),
– przepisy na potrawy i środki lecznicze, które z powodzeniem wykonasz we własnej kuchni.

 

 

Zdrowie dla Twojego dziecka

wyd. Esprit
aut. Brigitte Pregenzer, Brigitte Schmidle

Opis:
Twoje dziecko często miewa infekcje, doskwiera mu brak apetytu lub przeciwnie – je zbyt dużo?
Ma problemy z koncentracją, jest apatyczne i zamknięte w sobie?
Co możesz zrobić, by dziecko zdrowo rosło i prawidłowo się rozwijało?

Święta Hildegarda z Bingen daje nam sześć złotych reguł, które możemy zastosować we wszystkich dziedzinach życia. Szczególny nacisk kładzie na rozkład dnia, pielęgnowanie talentów dziecka, świadome odżywianie, regularność snu i odpowiednie formy spędzania wolnego czasu. Jej reguły dotyczą jednak nie tylko dzieci, lecz i każdego dorosłego człowieka.
W książce tej znajdują się starannie dobrane przepisy, leki i eliksiry z apteczki Hildegardy, które pomagają łagodnie i w zgodzie z naturą leczyć dziecięce choroby oraz skutecznie im zapobiegać. Odkryjesz też wiele cennych wskazówek i rozwiązań problemów, o których wcześniej nie miałeś pojęcia!
Czy wiesz, że według św. Hildegardy:
• Lepiej jeść morele i czereśnie zamiast brzoskwiń i śliwek?
• Dzięki wystarczająco zróżnicowanej diecie można uniknąć uzależnień?
• Pluskanie się w strumieniu ma właściwości uspokajające?
• Mięso wieprzowe osłabia siły obronne organizmu?
• Śpiew pobudza wydzielanie hormonów szczęścia, wpływa na proces zapamiętywania, łagodzi stres i obniża agresję?
Bo przecież zdrowie to nie tylko spokojny sen, ruch na świeżym powietrzu i brokuły na parze. Koncepcja św. Hildegardy z Bingen zakłada dbałość zarówno o zdrowie fizyczne, jak i emocjonalne. Wiedząc o tym, że harmonijny rozwój dzieci jest dla rodziców najważniejszy, Brigitte Pregenzer i Brigitte Schmidle, znawczynie i entuzjastki medycyny świętej Hildegardy, opierając się na własnych doświadczeniach, przygotowały ten wyjątkowy poradnik, który pomoże rodzicom nauczyć dzieci właściwych postaw i szacunku dla zdrowej żywności oraz wpoić im pożyteczne przyzwyczajenia.

Św. Hildegarda leczy alergie

wyd. Esprit
aut. aut. dr med. Claus Schulte-Übbing

Opis:
Czy wiesz, że co trzeci mieszkaniec europy środkowej cierpi z powodu alergii?
Jak to możliwe, że środowisko i cywilizacja, w których żyjemy, czynią nas chorymi?

Codziennie do naszego organizmu dostają się ogromne ilości szkodliwych substancji. Toksyny są w naszym jedzeniu i w ubraniach, w domach i w otaczającym nas powietrzu. Powodują choroby cywilizacyjne, w tym coraz częstsze alergie. Oparte na naturalnych składnikach zalecenia żywieniowe i zdrowotne św. Hildegardy z Bingen, średniowiecznej mniszki, uważa się za najskuteczniejszą metodę oczyszczania zatrutego organizmu, a co za tym idzie – walki z alergiami.

W książce:
– lista alergii i chorób środowiskowych od A do Z i sposoby radzenia
sobie z nimi
– spis szkodliwych czynników i substancji
– naturalne terapie odczulające opracowane przez św. Hildegardę
– niezawodne sposoby oczyszczania i odtruwania organizmu

Prof. dr n. med. Claus Schulte-Übbing to jeden z najwybitniejszych znawców spuścizny Świętej z Bingen. W swojej książce przedstawia niezwykłe nauki medyczne św. Hildegardy, które okazują się wyjątkowo skuteczne w walce ze współczesnymi schorzeniami.

 

Żołądek i choroby jelit

wyd. Esprit
aut. dr Wighard Strehlow

Opis:
Czy po jedzeniu dokucza ci czkawka lub zgaga? A może masz kłopoty z katarem bądź uciążliwą alergią? To mogą być pierwsze symptomy niebezpiecznej choroby, za którą odpowiada niewłaściwa flora bakteryjna jelit. Jak osiągnąć równowagę? Jaka dieta będzie najskuteczniejsza?

Doświadczony lekarz medycyny dr Wighard Strehlow opracował całościowy plan terapii żołądka i jelit oparty na zdrowotnych oraz żywieniowych zaleceniach św. Hildegardy z Bingen. To naturalne metody, dzięki którym możesz wspomóc leczenie wielu niebezpiecznych chorób lub zapobiec ich rozwojowi.

 

 

Serce i choroby układu krwionośnego

wyd. Esprit
aut. dr Wighard Strehlow

Opis:
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że choroby serca są obecnie najczęstszą przyczyną zgonów? Trudno dokładnie określić źródła tych niebezpiecznych schorzeń, ponieważ wiele z nich wiąże się ze złą kondycją współczesnych społeczeństw. Co zrobić, aby się przed nimi  uchronić?

Opracowany przez znakomitego lekarza, dra Wigharda Strehlowa, program zdrowotny oparty na zaleceniach św. Hildegardy stanowi pomoc w naturalnym zapobieganiu schorzeniom serca.
Porady świętej to bezcenne wskazówki dotyczące właściwej diety, a także odpowiedź na nurtujące nas dzisiaj pytanie: w jaki sposób zmienić styl życia, aby móc zwyczajnie funkcjonować, nie narażając się na stres i grożące zapaścią zdrowotną wstrząsy?

 

 

Rak i osłabienie układu odpornościowego

wyd. Esprit
aut. dr Wighard Strehlow

Opis:
Czy można wspomóc środki medycyny konwencjonalnej w walce z chorobą nowotworową?
Czy istnieją naturalne sposoby zapobiegania nowotworom?
Jak uczynić terapię bardziej skuteczną?

Św. Hildegarda z Bingen, której zalecenia zachwycają współczesnych dietetyków, w niezwykły sposób rozpoznawała przyczyny choroby nowotworowej, podczas gdy współcześni jej lekarze nie mieli o niej pojęcia. Potrafiła nazwać komórki odpowiedzialne za jej rozwój i bardzo szybko zdała sobie sprawę z tego, że główną przyczyną ich powstawania jest nie środowisko zewnętrzne człowieka, lecz nadmierny stres lub niewłaściwa dieta.
Ta książka to źródło bezcennej wiedzy o tym, w jaki sposób się odżywiać i jaki tryb życia prowadzić, by cieszyć się trwałym zdrowiem, wzmocnić odporność i wygrać walkę z nowotworem! Dzięki niej dowiesz się, jak odpowiednio wcześnie zdiagnozować stan zagrożenia nowotworem, tzw. „stan przednowotworowy” i jak mu przeciwdziałać poprzez terapię i zmianę nawyków.

 

Reumatyzm i artretyzm

wyd. Esprit
aut. dr Wighard Strehlow

Opis:
Czy masz już dość zmagania się z reumatyzmem lub artrozą? A czy wiesz, że pomocne mogą okazać się chociażby wino cynamonowe, przetwory z pigwy, kąpiel z dodatkiem derenia i wiele innych naturalnych środków?

Wyjątkowe porady doświadczonego lekarza medycyny, dra Wigharda Strehlowa, pomogą ci pokonać reumatyzm i artretyzm w oparciu o zdrowotne oraz żywieniowe zalecenia, św. Hildegardy. To wyjątkowe, niezastąpione wsparcie w leczeniu szeregu chorób. W książce tej znajdziemy kompleksowe zalecenia do walki z chorobami kręgosłupa, chorobą zwyrodnieniową stawów, reumatyzmem oraz boreliozą.

 

*opisy pochodzą z materiałów wydawniczych

Literatura kulinarna

Kuchnia św. Hildegardy

wyd. Esprit
aut. dr Wighard Strehlow

Opis:
Praktyczna i starannie opracowana przez dr. Strehlowa książka kucharska łączy w sobie zalecenia św. Hildegardy dotyczące zdrowego trybu życia oraz współczesny sposób przygotowywania potraw. Jednak przede wszystkim możemy w niej znaleźć doskonałe przepisy na smaczne i zdrowe dania: jarskie, mięsne, rybne oraz liczne desery i inne słodkości. Te potrawy nie tylko dają zdrowie, ale dostarczają licznych przyjemności kulinarnych.

 

Po prostu gotuj!

wyd. Esprit
aut. Brigitte Pregenzer, Brigitte Schmidle
Opis:
Dwie popularne autorki, znawczynie dorobku św. Hildegardy z Bingen, proponują 250 PROSTYCH PRZEPISÓW NA SMACZNE POTRAWY,

Znajdują się tu zarówno przepisy na potrawy doskonale znane, jak batonik musli, chipsy jabłkowe, dżem morelowy czy nadziewany kurczak, jak i dokładne instrukcje, jak przygotować te bardziej oryginalne i pomysłowe dania, na przykład: orkiszowe risotto, sandacza w panierce sezamowo-makowej, zupę serową z cynamonowymi grzankami czy galaretkę z pigwy i wiele innych.

W książce znajdują się:
– przepisy i receptury łatwe w przygotowaniu
– przejrzyste listy produktów (powszechnie dostępnych)
– praktyczne wskazówki dotyczące przechowywania zapasów
– niezbędną dawkę wiedzy o kuchni św. Hildegardy
– przydatne ilustracje

 

 

Zdrowe i proste gotowanie ze Św. Hildegardą z Bingen

wyd. Esprit
aut. Brigitte Pregenzer, Brigitte Schmidle
Opis:
„Dusza raduje się na widok dobrego uczynku, podobnie jak ciało, gdy znajduje pokrzepienie w smacznej potrawie.”
Hildegarda z Bingen

Zdrowe i proste gotowanie ze św. Hildegardą z Bingen to kontynuacja poprzednich książek kucharskich zawierających receptury, które zyskały rzesze sympatyków na całym świecie!

 

 

Medycyna naturalna św. Hildegardy

wyd. Pascal
aut. Marek Zaremba

Opis:

 • Jak czerpać energię życiową z przyrody?
 • Jak wzmocnić układ trawienny i oczyścić jelita?
 • Jak podtrzymywać uzdrawiające siły duchowe na co dzień?
 • Jak przeprowadzić skuteczny detoks organizmu w 7 dni?
 • Jak dobierać lecznicze zioła i przyprawy w kuchni?

W książce ponad 70 przepisów na pyszne dania, które pozwolą samodzielnie przeprowadzić orkiszowy detoks w 7 dni! To dzięki niemu:

 • odzyskasz zdrowie i wewnętrzną harmonię,
 • wzmocnisz odporność organizmu,
 • skutecznie oczyścisz organizm z toksyn,
 • usprawnisz układ hormonalny,
 • uzyskasz lepszą koncentracje i wydolność w pracy,
 • poczujesz prawdziwą radość życia.