pani

 

Fiołek wonny

„Fiołek jest w swojej naturze między ciepłem a zimnem, ale przede wszystkim jest umiarkowanie ciepły i rośnie z powabu i łagodności powietrza”. Powab i łagodność przekazuje dalej człowiekowi. Można przygotować krem bądź olejek.

„Zagotuj oliwę z oliwek. Kiedy będzie się gotowała, włóż do niej fiołki, tak aby ją nimi przykryć. Przelej wszystko do szklanego naczynia i przechowuj. Wieczorem wcieraj w skórę wokół oczu i w powieki” (Physica)

Jęczmień jako kosmetyk

Kąpiel jęczmienna. Należy myć twarz w wodzie przygotowanej z 3 łyżek stołowych jęczmienia gotowanych w 2 litrach wody. W tej sposób uzyskamy odporną na zmiany pogody skórę, mocną, ładną i zdrową.

Lilia

Hildegarda pisze w Physica, że lilia jest z natury raczej zimna niż ciepła. Jej zdaniem to przede wszystkim korzenie nadają się szczególnie dobrze do pielęgnacji skóry. Poleca je nawet do leczenia trądu! Także przy wysypce i każdym zanieczyszczeniu skóry radzi stosowanie lilii. Może to być krem lub tonik do twarzy z korzenia lilii.

Pigwa na zanieczyszczoną skórę

„Jeśli człowiek cierpi na wrzody, niech ugotuje albo usmaży pigwę i przyłoży ją razem z innymi środkami na wrzody, a zostanie wyleczony” (Physica)

Róża

Hildegarda pisze, że róża jest w swojej naturze zimna i że to zimno ma w sobie korzystną mieszankę, a chłodzące działanie można wykorzystać również w pielęgnacji urody. Pisze: „Róża działa dobrze także w maściach i wszystkich środkach leczniczych, jeśli zostanie do nich dodana. Są lepsze, jeśli znajdzie się w nich trochę róży, nawet jeśli będzie jej niewiele- z powodu wspomnianych już jej dobrych właściwości (Physica).