Rekolekcje i post

Każdy uczestnik rekolekcji zostaje zdiagnozowany pod kątem dysharmonii w obrębie narządów. Lekarz ustala stan organizmu, szczegółowo analizuje zaburzenia w poszczególnych układach. Do dyspozycji uczestników przez cały okres trwania sesji i warsztatów w celu „diagnozy i pomocy duchowej” jest spowiednik, kierownik duchowy i lekarz medycyny.
Na podstawie szczegółowej diagnozy i rozpoznania lekarz zaplanuje indywidualną terapię dostosowaną do potrzeb każdego uczestnika rekolekcji. W ramach terapii dla ciała zaproponuje kurację ziołami oraz dietę wg św. Hildegardy z Bingen i jej programu zdrowia. Dla zainteresowanych dostępna będzie dodatkowo płatna konsultacja dietetyczna (1,5 godz.) oraz możliwość opracowania indywidualnego jadłospisu na 7 dni po zakończeniu postu.

Możliwe są także masaże z kremami wg. receptur Hildegardy – m.in. piołunowy, fiołkowy, choinkowy.
W programie również codzienna poranna gimnastyka i czas na spacery w zielonej części Ośrodka Rekolekcyjnego.

Jedynym dostawcą produktów na post jest firma Sunvita – wyłączny dystrybutor produktów hildegardiańskich marki Posch z ponad 40 letnią tradycją produkcji. Firma Posch wykorzystuje do produkcji rośliny z upraw biodynamicznych o wysokiej zawartości substancji czynnych. Gwarantuje też zgodność receptur z zapisami św. Hildegardy.
Firma Sunvita jest członkiem Polskiego Towarzystwa Przyjaciół św. Hildegardy. Receptury wykorzystywane przez firmę Posch oraz certyfikaty produktów zostały zweryfikowane przez Towarzystwo.

Na rekolekcje z postem serdecznie zapraszamy do Domu Rekolekcyjnego Księży Pallotynów w Otwocku oraz do Księży Jezuitów w Falenicy

Praktyka

Praktyka postu znana jest od starożytności. Praktykowano go w Chinach, Persji, Europie i Ameryce prekolumbijskiej. Pościł grecki filozof i matematyk Pitagoras, Sokretes i Platon. Byli oni przekonani, że post oczyszcza i wzmacnia umysł. Pościł arabski filozof i lekarz Awicenna, a także Druidzi – starożytni kapłani celtyccy. Pościli Esseńczycy w Palestynie a także Jezus Chrystus. Post więc ma w świecie bardzo bogatą tradycję, której bogactwo zaczynamy dziś dostrzegać.
W tę tradycję wpisuje się także św. Hildegarda z Bingen, która zaleca post nie tylko jako praktykę religijną, ale jako praktyczną drogę oczyszczania organizmu z zanieczyszczeń, które powodowane są przez niewłaściwe odżywianie, szczególnie w naszych czasach dające się nam we znaki. Post więc pozwala nie tylko zbliżyć się do Boga, ale także do świata w którym przyszło nam żyć, aby lepiej wypełniać obowiązki, jakie musimy wypełnić.

Formacja duchowa

Według duchowości św. Hildegardy należy zharmonizować ze sobą cztery przestrzenie ludzkiego życia:

Boga, świat, duszę i ciało

Najlepszym sposobem, aby tego dokonać jest podjęcie rekolekcji, postu oraz zmiany negatywnych nawyków, które kierują naszym postępowaniem.

W ramach rekolekcji proponuje się:

Naukę i praktykę medytacji chrześcijańskiej, szczególnie zakorzenioną w duchowości benedyktyńskiej. Medytacja chrześcijańska polega na nauce czuwania ukierunkowanego na spotkanie z Chrystusem we własnej duszy. Pomaga w umiejętności przedłużonej modlitwy oraz pozwala na świadome kierowanie własnym życiem.
Codzienną indywidualną modlitwę, wspólną Eucharystię, adorację Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi.

Dwie formy postu

Każdy uczestnik rekolekcji może podjąć jedną z poniższych form postu. Jakkolwiek w zimie, z powodu dużego wychłodzenia organizmu, rekomendujemy 2 formę postu: „Dietę orkiszową redukującą”.

1. Post ścisły – rekomendowany od wiosny do jesieni.

Według św. Hildegardy najskuteczniejszy sposób na uzdrowienie duszy i ciała. Oparty głównie na piciu wywarów orkiszowo-warzywnych, naparów ziołowych oraz soków. Oczyszcza ciało ze złogów i toksyn dając witalność, dobre samopoczucie bez odczucia głodu. Przez cały czas uczestnikami rekolekcji opiekuje się lekarz, który czuwa nad bezpiecznym przebiegiem oczyszczania.

2. Dieta orkiszowa redukująca – łagodny i bezpieczny sposób oczyszczania organizmu i utraty wagi.

– Śniadanie – zupa śniadaniowa z kaszy orkiszowej (nazywana często habermusem).
– Obiad/kolacja – ziarno orkiszu, kasza, zupa orkiszowo- warzywna, warzywa sezonowe, jabłko pieczone, sałata z ziarnem orkiszu, soki warzywno-owocowe.
– Do picia – kawa orkiszowa, herbaty ziołowe, soki.
– Po każdym posiłku – łyk napoju pietruszkowego.

Przeciwwskazania do podjęcia postu:

ostre infekcje, zaawansowana choroba nowotworowa, gruźlica, ogólny bardzo zły stan zdrowia, cukrzyca typu I, ciężka depresja, zaawansowana niewydolność serca, nerek lub wątroby.