Rekolekcje i post

ZAPISZ SIĘ NA REKOLEKCJE TUTAJ


Każdy uczestnik rekolekcji zostaje zdiagnozowany pod kątem dysharmonii w obrębie narządów. Lekarz ustala stan organizmu, szczegółowo analizuje zaburzenia w poszczególnych układach. Do dyspozycji uczestników przez cały okres trwania sesji i warsztatów w celu „diagnozy i pomocy duchowej” jest spowiednik, kierownik duchowy i lekarz medycyny.

Na podstawie szczegółowej diagnozy i rozpoznania lekarz zaplanuje indywidualną terapię dostosowaną do potrzeb każdego uczestnika rekolekcji. W ramach terapii dla ciała zaproponuje się kurację ziołami oraz dietę wg św. Hildegardy z Bingen i jej programu zdrowia.
Możliwe są także masaże z kremami wg. receptur Hildegardy – m.in. piołunowy, fiołkowy, choinkowy.
W programie również codzienna poranna gimnastyka i czas na spacery w zielonej części Ośrodka Rekolekcyjnego.

Dzięki terapii możesz uleczyć:
Alergię, bezsenność, brak odporności, chroniczne zmęczenie, cellulitis, dolegliwości układu pokarmowego, impotencję, menopauzę, migreny, niepłodność, oziębłość seksualną, przedwczesne starzenie się, zmarszczki, stany bólowe narządu ruchu, uzależnienia.

Jedynym dostawcą produktów na post jest firma Sunvita – wyłączny dystrybutor produktów hildegardiańskich marki Posch z ponad 40 letnią tradycją produkcji. Firma Posch wykorzystuje do produkcji rośliny z upraw biodynamicznych o wysokiej zawartości substancji czynnych. Gwarantuje też zgodność receptur z zapisami św. Hildegardy.
Firma Sunvita jest członkiem Polskiego Towarzystwa Przyjaciół św. Hildegardy. Receptury wykorzystywane przez firmę Posch oraz certyfikaty produktów zostały zweryfikowane przez Towarzystwo.

Na rekolekcje z postem serdecznie zapraszamy do Domu Rekolekcyjnego Księży Pallotynów w Otwocku.

www.pallotyni-otwock.pl

Praktyka

Praktyka postu znana jest od starożytności. Praktykowano go w Chinach, Persji, Europie i Ameryce prekolumbijskiej. Pościł grecki filozof i matematyk Pitagoras, Sokretes i Platon. Byli oni przekonani, że post oczyszcza i wzmacnia umysł. Pościł arabski filozof i lekarz Awicenna, a także Druidzi – starożytni kapłani celtyccy. Pościli Esseńczycy w Palestynie a także Jezus Chrystus. Post więc ma w świecie bardzo bogatą tradycję, której bogactwo zaczynamy dziś dostrzegać.
W tę tradycję wpisuje się także św. Hildegarda z Bingen, która zaleca post nie tylko jako praktykę religijną, ale jako praktyczną drogę oczyszczania organizmu z zanieczyszczeń, które powodowane są przez niewłaściwe odżywianie, szczególnie w naszych czasach dające się nam we znaki. Post więc pozwala nie tylko zbliżyć się do Boga, ale także do świata w którym przyszło nam żyć, aby lepiej wypełniać obowiązki, jakie musimy wypełnić.

Formacja duchowa

Według duchowości św. Hildegardy należy zharmonizować ze sobą cztery przestrzenie ludzkiego życia:

Boga, świat, duszę i ciało

Najlepszym sposobem, aby tego dokonać jest podjęcie rekolekcji, postu oraz zmiany negatywnych nawyków, które kierują naszym postępowaniem.

W ramach rekolekcji proponuje się:

Naukę i praktykę medytacji chrześcijańskiej, szczególnie zakorzenioną w duchowości benedyktyńskiej. Medytacja chrześcijańska polega na nauce czuwania ukierunkowanego na spotkanie z Chrystusem we własnej duszy. Pomaga w umiejętności przedłużonej modlitwy oraz pozwala na świadome kierowanie własnym życiem.
Codzienną indywidualną modlitwę, wspólną Eucharystię, adorację Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi.

Dwie formy postu

Każdy uczestnik rekolekcji może podjąć jedną z poniższych form postu. Jakkolwiek w zimie, z powodu dużego wychłodzenia organizmu, rekomendujemy 2 formę postu: „Dietę orkiszową redukującą”.

1. Post ścisły – rekomendowany od wiosny do jesieni.

Według św. Hildegardy najskuteczniejszy sposób na uzdrowienie duszy i ciała. Oparty głównie na piciu wywarów orkiszowo-warzywnych, naparów ziołowych oraz soków. Oczyszcza ciało ze złogów i toksyn dając witalność, dobre samopoczucie bez odczucia głodu. Przez cały czas uczestnikami rekolekcji opiekuje się lekarz, który czuwa nad bezpiecznym przebiegiem oczyszczania.

2. Dieta orkiszowa redukująca – łagodny i bezpieczny sposób oczyszczania organizmu i utraty wagi.

– Śniadanie – zupa śniadaniowa z kaszy orkiszowej (nazywana często habermusem).
– Obiad/kolacja – ziarno orkiszu, kasza, zupa orkiszowo- warzywna, warzywa sezonowe, jabłko pieczone, sałata z ziarnem orkiszu, soki warzywno-owocowe.
– Do picia – kawa orkiszowa, herbaty ziołowe, soki.
– Po każdym posiłku – łyk napoju pietruszkowego.

Przeciwwskazania do podjęcia postu:

ostre infekcje, zaawansowana choroba nowotworowa, gruźlica, ogólny bardzo zły stan zdrowia, cukrzyca typu I, ciężka depresja, zaawansowana niewydolność serca, nerek lub wątroby.