Kategoria Pierwsza strona

Choć w potocznym języku używamy zwrotu „cud natury”, to często nie zastanawiamy się nad rzeczywistymi cudami, jakie z tej natury wynikają. Skupiamy się przeważnie na pięknie natury, tymczasem ma ona do zaoferowania znacznie więcej. Głębię natury widać w naukach Świętej Hildegardy z Bingen, której fascynacja przyrodą przeniosła się na cały styl życia.

Bóg stworzył całą naturę ze względu na człowieka, aby mógł poznać jak wielkim wyróżnieniem jest to, że został stworzony” – słowa Świętej Hildegardy zmuszają do zastanowienia nad tym czym jest natura, ale też czym istnienie ludzkie w jej kontekście. Każdy kto choć trochę zna filozofię Świętej Hildegardy wie, że skupiała się na zdrowiu, ale przede wszystkim na profilaktyce i dążeniu do źródła poznania choroby, a nie tylko leczenia objawów. Medycyna Świętej bazuje na naturze, bowiem mniszka tak bardzo zgłębiła jej tajniki, że była w stanie znaleźć rozwiązanie każdej dolegliwości, sięgając właśnie po dary natury. A tych nie brakuje.

Nawet dzisiaj mamy dostęp do wielu wyjątkowych ziół i przypraw, których działanie jest najlepszym dowodem na to, że natura ma swoich zasobach prawdziwe cuda! Bertram, galgant, babka płesznik czy obrazki plamiste – choć nie są to typowe zioła dostępne w każdym sklepie, ich znalezienie wcale nie jest takie trudne, natomiast działanie jest wyjątkowe! Siła tych przypraw znana jest każdego, kto choć raz spróbował, a regularne stosowanie zapewnia długotrwałe, widoczne dla zdrowia i samopoczucia efekty. Ich siła tkwi nie tylko we właściwościach, ale przede wszystkim w stałym ich używaniu, bowiem tylko długofalowe starania mogą przynieść długofalowe efekty.

Święta Hildegarda pokazała, że połączenie medycyny z naturą przynosi optymalne dla zdrowia korzyści. Istotną częścią stylu życia według Świętej była profilaktyka oraz badanie podłoża chorób. Dzięki wczesnemu wykryciu zmian w organizmie lub ryzyka schorzeń, była w stanie za pomocą natury zwalczyć dolegliwości i przygotować organizm do walki z chorobą.

Mniszka z Bingen była kobietą wykształconą, ale jej niebywała znajomość darów natury bez wątpienia pochodzi od Boga. Dzisiaj możemy korzystać z jej dziedzictwa, co w czasach pandemii wydaje się być prawdziwym wybawieniem, bo właśnie obecna sytuacja pokazuje, że dbanie o odporność powinno wejść nam w nawyk. Dzięki Świętej Hildegardzie jest to naprawdę proste. Trzeba jedynie wiedzieć co i jak wybierać, a także gdzie kupować odpowiednie, wysokiej jakości produkty, aby móc możliwie najlepiej dbać o zdrowie.

Natura ma nieograniczone zasoby, dzięki czemu doskonale potrafi uzupełnić nasze jestestwo. Najpierw przecież była natura, dopiero po niej pojawił się człowiek. Bóg stworzył świat tak, aby przyjście człowieka stało się tylko przysłowiową kropką nad „i”. Święta Hildegarda doskonale to rozumiała, dlatego była w stanie wykorzystać naturę na potrzeby człowieka, szanując ją jednocześnie. Dlaczego więc mamy z tego nie korzystać?

Ostatnie Wpisy

Zostaw komentarz