Kategoria Pierwsza strona, Blog kulinarny - Monika Walczak

Święta Hildegarda reprezentuje nasze europejskie dziedzictwo w zakresie leczenia żywieniem, dlatego o Jej nauce w swoich książkach kulinarnych wspominają Maia Sobczak (Qmam kaszę) czy Marek Zaremba (Jaglany detoks, Leczenie dietą). Jest to nurt wiedzy klasztornej, z jednej strony podobny do rozwijającej się na wschodzie medycyny chińskiej czy ajurwedy, a z drugiej – zdecydowanie unikalny: nigdzie nie znajdziecie tak szczegółowych wskazówek odnośnie spożycia mięsa. Języki germańskie, słowiańskie czy indoeuropejskie też powstały z jednej przyczyny – ludzie potrzebowali się porozumieć, podobnie od wieków pragniemy cieszyć się zdrowym życiem, stąd różne próby całościowego i usystematyzowanego spojrzenia na naturę ludzką i właściwości żywności.

 

Ostatnimi czasy zgłębialiśmy wiedzę i dzieliliśmy ją na mniejsze fragmenty, którymi zajmowali się poszczególni specjaliści. Jednak przyszedł czas na syntezę dokonań i powrót do holistycznego spojrzenie na człowieka. Ten powrót oznacza odrodzenie przekazu św. Hildegardy, który coraz śmielej pojawia się w audycjach radiowych („Niezłe ziółko” Radia Lublin, „Rozmowa Na Co Dzień” Radia Warszawa) i programach telewizyjnych („Pytanie na śniadanie” TVP2). Odnawiamy zielarski dorobek sprzed wieków, zastanawiamy się nad przyczyną zjawisk, scalamy różne podejścia, chcemy zobaczyć człowieka w całości i w odniesieniu do świata. Poszukujemy odpowiedzi na pytanie jak dobrze jeść w kontekście szerszego pytania – jak dobrze żyć? Jak odżywiać ciało, duszę i ducha. Współczesne badania medyczne i dietetyczne potwierdzają, że objawienia św. Hildegardy mogą nas wspierać w zdrowieniu również dzisiaj.

 

Zainteresowanie dawnymi tradycjami żywieniowymi to również chęć ich praktykowania. Rekolekcje z postem św. Hildegardy, warsztaty gotowania ze Świętą – autorstwa Ani Wyszyńskiej i orkiszowe w duchu św. Hildegardy Marka Zaręby, pozwalają poczuć i posmakować kuchnię Mniszki z Bingen. Możemy przekonać się jak Jej zalecenia przyjmie nasze ciało. Media donoszą, że znane osoby, jak choćby Małgorzata Kożuchowska, dzięki hildegardiańskiej diecie wzmocniły swój organizm z sukcesem. To zachęca do poznawania i korzystania z dorobku Doktor Kościoła, tym bardziej, że mamy specjalistów, którzy z powodzeniem i bardzo ciekawie tłumaczą XII wieczny przekaz Mniszki na język współczesności. Renesans wiedzy żywieniowej św. Hildegardy z Bingen to odkrywanie korzeni, które umocowują nasze codzienne praktyki żywieniowe we właściwym miejscu. Korzystajmy więc na zdrowie.

Polecane Wpisy

Zostaw komentarz