Kategoria Blog kulinarny - Monika Walczak, Pierwsza strona

Dziś proponuję leczenie jedzeniem i zapraszam do sporządzenia „złota” św. Hildegardy – mieszanki ziołowej uwalniającej jelita od pleśni (drożdżaków, grzybów Candida), patogenów chorobotwórczych i toksyn. Kuracja miodem z wszewłogą górską i gruszkami sprawdza się również przy migrenowych bólach głowy i jako środek oczyszczający wspomagający przy chorobach autoagresywnych, wszak nasze zdrowie zaczyna się w jelitach.

Wszewłoga górska pochodzi z roślin selerowatych, znaleźć można ją na górskich łąkach i pastwiskach (w Polsce rośnie w Sudetach). Ma wrzecionowate, grube kłącza osiągające długość 20 cm, ciemnobrązowe z zewnątrz, białe w środku, wykopuje się je jesienią. W połączeniu z galgantem (ma właściwości przeciwgrzybicze, antybakteryjne i antywirusowe), sproszkowanym korzeniem lukrecji (spokrewniona z przeciwzapalnym kortyzolem, można nią wyleczyć zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit) i cząbrem (usuwa bakterie gnilne i zarazki chorobotwórcze), wszewłoga górska z dodatkiem gruszek (w charakterze środka przeczyszczającego) i miodu, leczy.

Składniki: 1kg gruszek, 6 łyżek odszumowanego miodu (słoik wstawiamy do bardzo ciepłej wody i zbieramy pianę, która pojawi się na wierzchu – na tym polega odszumowanie miodu), 70g mieszanki ziołowej z wszewłogą górską.

Gruszki obieramy, wykrawamy gniazda nasienne i gotujemy do miękkości, odcedzamy na sicie, wodę odlewamy. Przekładamy je z powrotem do garnka, zgniatamy widelcem (można zmiksować blenderem), dodajemy miód i zioła, mieszamy i zagotowujemy. Wlewamy do wyparzonych słoiczków i przechowujemy w lodówce (można też porcjami zamrozić).

Przed śniadaniem zjadamy 1 łyżeczkę, w południe 2 łyżeczki i 3 łyżeczki wieczorem: można rozpuścić w ciepłej wodzie, zjadać na zakwasowym orkiszowym chlebie, w orkiszowo-kasztanowym naleśniku, dodać do porannej orkiszanki. Smakuje lekko pikantnie i bardzo, bardzo ziołowo. Kuracja odtruwająca trwa 2-3 tygodnie. Można zrobić ją także na wiosnę.

Polecane Wpisy
Wyświetla 47 komentarzy
  • Sylwia
    Odpowiedz

    Dzień dobry,
    Czy kurację można stosować w ciąży? III trymestr, 29 tydzień.
    Pozdrawiam,
    Sylwia

  • Kasia
    Odpowiedz

    Super to jest zrobiłam jedna kurację teraz kupiłam drugą torebkę i będę robić . migreny zniknęły i lepsze samopoczucie

  • Anna
    Odpowiedz

    Czy przy kuracji , może być podwyższona temperatura, na 2 dzień stosowania ból głowy i tem 38, 6

    • Małgorzata
      Odpowiedz

      Wzięłam łyżeczkę i oblały mnie poty. Odruch wymiotny, szybsze bicie serca. Sprawdzę co dalej, ale to dość mocne jak na kurację ziołową w mojej ocenie.

      • Małgorzata
        Odpowiedz

        Polecam po 2 kuracjach odeszła ochota na słodycze, na początku pierwszej kuracji musiałam zrobic przerwę i zmiejszyć dawki, ze względu na ból głowy, o którym też tu pisałam. Tej jesieni przymierzam się do kolejnej kuracji.

        • Ilo
          Odpowiedz

          Witam
          Robiłam miod gruszkowy już kilka razy , dla mnie smaczny bardzo. Na pewno działa na lepsze jeśli chodzi o konsystencje i chodzenie do toalety.
          Przewaznie zaczynam kuracje we wrześniu. Wierze ze oczyszcza tak jak mówiła św Hildegarda.

  • Halina
    Odpowiedz

    Dzień dobry
    Mam ranki na żołądku. ( robiłam gastroskopię ) chyba tez refluks ,jestem na diecie lekkostrawnej ,zrobiłam mieszankę i włożyłam do lodówki ,czy mogę ja zacząć ?

  • Malgorzata
    Odpowiedz

    Dzień dobry,

    Od tygodnia 3x dziennie wg. zaleceń zarzywam kurację. Od kilku dni mam potworny ból głowy, ibumpromy nie pomagają- mierzyłam ciśnienie jest w normie. Czy ból glowy może być związany z tą mieszanką, czy trzeba to przetrwać, czy należy kontynuować ?

    • Jola
      Odpowiedz

      Witam, przepraszam ale odpowiedziałam poniżej a nie bezpośrednio do Pani pytania.

    • Maryla
      Odpowiedz

      To znaczy, że organizm zaczyna się oczyszczać z toksyn. Ibupromy w tej sytuacji nie pomagają tylko zatruwają organizm. Trzeba pić dużo wody, żeby wypływały toksyny uwalniane przez miksturę z wszewłogą. Po 2-dniach powinny ustąpić bóle głowy i inne nieprzyjemne objawy.

  • Aleksandra
    Odpowiedz

    Witam
    Moja mama zaczęła dziś stosować mieszankę, ale ma bardzo silne efekty uboczne. Wzięła jedną łyżeczkę rano o 6, a po około 2 godzinach zaczął się ból głowy, następnie mdłości i wymioty. Nie przyjmuje żadnych leków na stałe.
    Czy powinna przerwać kurację? A może powinnam zawieść ja do lekarza? Z łóżka wstaje wyłącznie do toalety od południa.

    • Jola
      Odpowiedz

      Witam,
      trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Ból może być związany ale nie musi z przyjmowaniem tej mieszanki. Może być Pani uczulona, na któryś ze składników ale może to też być związane z oczyszczaniem organizmu (jelit). Dużo toksyn uwalnia się do krwi i Pani wątroba może ich nie dać rady „przerobić” i stąd może wystąpić ból głowy. Proszę nie przerywać a zmniejszyć na kilka dni dawkę aby detoks przebiegał łagodniej. Proszę dołączyć żółciopędne zioła aby wspomóc wątrobę i więcej pić. Warto rozważyć przyjmowanie większej ilości witaminy C na przykład 3 x po 1-2 gramy.
      serdecznie pozdrawiam

    • Natalia
      Odpowiedz

      Dzień dobry
      Mam pytanie czy moja córka lat 16 mogłaby zacząć kuracje wszewloga ? Ma problemy z wątroba

  • Małgorzata Dziekanowska
    Odpowiedz

    Dzień dobry!
    Z wielka nadzieją zaczęłam kurację miodem gruszkowym i….. niestety musiałam przerwać. Coraz bardziej nasilał się ból z prawej strony pod żebrami, brzuch miałam wzdęty do granic możliwości( przerwałam po tygodniu stosowania).A potem jeszcze pojawił się ból głowy, ogólne osłabienie i wymioty. Czy ktoś miał podobnie i czy udało się wrócić do kuracji pokonując te objawy. Dość podobnie mój organizm reagował na berberynę którą kiedyś próbowałam stosować na SIBO.
    Pozdrawiam.

  • Małgorzata
    Odpowiedz

    Dzień dobry!
    Z wielka nadzieją zaczęłam kurację miodem gruszkowym i….. niestety musiałam przerwać. Coraz bardziej nasilał się ból z prawej strony pod żebrami, brzuch miałam wzdęty do granic możliwości( przerwałam po tygodniu stosowania).A potem jeszcze pojawił się ból głowy, ogólne osłabienie i wymioty. Czy ktoś miał podobnie i czy udało się wrócić do kuracji pokonując te objawy. Dość podobnie mój organizm reagował na berberynę którą kiedyś próbowałam stosować na SIBO.
    Pozdrawiam.

    • Jola
      Odpowiedz

      Dzień dobry!
      Trochę mamy za mało informacji aby udzielić Pani wyczerpującej odpowiedzi. Może ma Pani nietolerancję na jakiś składnik mieszanki. Może mieszanka silnie zastymulowała procesy oczyszczania jelit i stąd te dolegliwości. Nie mamy informacji o Pani schorzeniach, przyjmowanych lekach itp., które mogą przyczyniać się do ww. reakcji. Po 2-3 tygodniach można spróbować jeszcze raz przy zmniejszonej dawce czyli wprowadzamy powoli mieszankę zaczynając od 1 łyżeczki rano, drugiego dnia można dodać kolejną itd.
      serdecznie pozdrawiam

    • Mery
      Odpowiedz

      Małgosiu,
      Opisane objawy sugerują silną reakcję wątroby-też miałam podobnie choć rozpoczełam kurację z dawkami mniejszymi (pół łyżeczki rano, pół w południe i wieczorem jedna-stopniowo zwiększałam). Pomogła mi też herbatka z mięty pita przez całą dobę(ciepła i zimna),która świetnie wycisza „rozgrzaną” wątrobę oraz okłady z termoforu w okolice wątroby. Po 2-3 dniach wzdęć i obfitych (strasznie cuchnących) gazów sytuacja się uspokoiła, po kolejnych 2-3 dniach mogłam już przyjmować pełną dawkę.

  • Ania
    Odpowiedz

    Dzien dobry,

    kupiłam wszewłogę do miodu gruszkowego, ale nie wiem czy we własciwej postaci: zioła i „patyki”…. Bardziej to sie chyba nadaje do zrobienia naparu, niz do dodania do miodu? ale moze sie mylę…prosze o odpowiedź 🙂

    • Jola
      Odpowiedz

      Dzień dobry,
      zioła powinny być sproszkowane aby móc zrobić mus. Jeśli mieszanka jest poprawnie przygotowana to ew. można te „patyki” sproszkować i dopiero je dodać do ugotowanych gruszek. serdecznie pozdrawiam i wszystkiego dobrego na cały nowy rok.

  • Anna Barczak
    Odpowiedz

    Czy nastolatek z ciężką chorobą jelit może czuć się gorzej podczas kuracji wszegłową?
    Przerwać, czy stosować dalej?

    • Jola
      Odpowiedz

      Jeśli źle się czuje i jednoznacznie jest to związane z wprowadzeniem tej mieszanki to przerwać albo zredukować dawkę. Można dodać więcej gruszek i po tygodniu powrócić do ponownego stosowania. Może to być jakaś nietolerancja ziół czy alergia? Trudno coś poradzić bo nie wiem na czym polega to złe samopoczucie…. Jak z nawodnieniem przy kuracji? Może warto dołączyć bertram.

    • ewa
      Odpowiedz

      zrobilam mus i trzymam w lodwówce nadmiar, jak długo mozna przechowywać mus?

  • Kasia
    Odpowiedz

    Witam, zastanawia mnie, czy można zastosować ten mus, kiedy karmi się piersią prawie dwuletnie dziecko i jemu też w tym czasie będzoe dawało się go do jedzenia w proporcjonalnie mniejszej dawce? Dziecko ma alergie i na podstawie testu buraczkowego oceniam, że ma nieszczelne jelita. Z mojej wiedzy wynika, że ten mus i orkisz mogą pomóc a raczej małe szanse, że zaszkodzą.

    • Jola
      Odpowiedz

      Pani Kasiu odpowiedziałam na priv.
      Jola

    • Jola
      Odpowiedz

      Pani Kasiu,
      mail mi wraca więc odpowiadam tą drogą. Jeśli chodzi o stosowanie u dzieci to zawsze patrzymy na zysk vs. zagrożenia. Stosujemy zmniejszoną dawkę proporcjonalnie do wagi i obserwujemy czy wszystko jest ok. Warto skonsultować wprowadzenie nowych ziółek ze swoim lekarzem. Dawka dla dorosłego podawana jest na wagę ok. 60-70kg. Istnieje ryzyko, że dziecko się odstawi od piersi bo nie będzie chciało wszewłogowego pokarmu :). serdecznie pozdrawiam

  • Zuzanna
    Odpowiedz

    Dzień dobry! Czy mieszankę można stosować u małych dzieci (4 i 7 lat)?

    • Jola
      Odpowiedz

      Dzień dobry,
      zauważyłam, że odpowiedziałam Pani przy innym pytaniu. Mam nadzieję, że już Pani odczytała odpowiedź.
      serdecznie pozdrawiam
      Jola Z.

  • Iwona
    Odpowiedz

    Dzień dobry, czy miód musi być gotowany? Traci przecież w ten sposób swoje właściwości.
    Chciałam jeszcze prosić o informację na temat tego, jak reaguje organizm w czasie kuracji i jakich efektów można się spodziewać?
    Pozdrawiam serdecznie

    • Jola
      Odpowiedz

      Dzień dobry,
      Miód w mieszance nie pełni roli odżywczej. Chodzi o sanację jelit, pozbycie się nadmiaru grzybków. Jelita są m.in. odpowiedzialne za odporność. Zachęcam do przeczytania opisu tutaj: https://hildegarda.edu.pl/portfolio-posts/mieszanka-z-wszewloga-do-musu-gruszkowego/

    • Jola
      Odpowiedz

      Jeżeli jest taka potrzeba to oczywiście. Należy zmniejszyć tylko dawkę. Z reguły przy ziołach podawana jest dawka dla osobydorosłej o wadze 60/ 70kg. Proszę proporcjonalnie zmniejszyć dawkowanie dostosowując je do wagi dzieci.

  • Magda
    Odpowiedz

    Dzień dobry, chcę zapytać o proporcję gruszek do ziół, czyli ten kg gruszek to ma być obranych i wydrążonych, czy liczymy kg przed obraniem ?

  • Jola
    Odpowiedz

    Pani Agato,
    Nie zaleca się stosowania ziół w czasie karmienia piersią. Mogą one wpływać na jakość i smak pokarmu. Kiedy stosujemy kuracje oczyszczające to toksyny, które organizm będzie chciał wydalić mogą również znaleźć się w Pani mleku stąd takie zalecenia.
    serdecznie pozdrawiam

  • Kamila
    Odpowiedz

    Dzień dobry, mam uczulenie na miód, a zależy mi na przyjmowaniu tej mieszanki ziołowej. Czy mogę pominąć miód? Czy lepiej zaparzać same zioła do picia?

    • Monika Walczak
      Odpowiedz

      Dzień dobry pani Kamilo, nie rezygnowałabym z gruszek, proszę spróbować zrobić mieszankę bez miodu. Pozdrawiam.

      • Anita Gadacz Skiba
        Odpowiedz

        Czy można zrobić kurację karmiąc 16 miesięczne dziecko? Czy można zastosować mniejsza dawkę i przez jaki czas?

    • Kasia
      Odpowiedz

      Witam,
      Zaczelam kuracje 4 dni temu ale brzuch, dolna czesc bardzo wzdeta i problemy z wypröznieniami – czy to moze byc powiazane z kuracja, jesli tak kiedy minie i jakie sa ev zalecenia?

  • katarzyna
    Odpowiedz

    Witam serdecznie, podany przepis na miód gruszkowy na jaką porcję wychodzi ?

    • Monika Walczak
      Odpowiedz

      Pani Katarzyno,
      niestety nie pamiętam dokładnie, chyba trzy słoiczki.
      Pozdrawiam

  • Barbara
    Odpowiedz

    Dziękuje ślicznie za odpowiedz 🙂 Pozdrawiam !

  • Jola
    Odpowiedz

    Witam. Pani Basiu jeśli chodzi o właściwości fotouczulające wszewłogi górskiej to z tego co mi wiadomo są znikome. Należy do rodziny selerowatych i może stąd pojawiło się takie ostrzeżenie. Najsilniejszą nadwrażliwość na światło/słońce powoduje dziurawiec, ruta i parę innych roślin ale nie spotkałam się z doniesieniami na temat wszewłogi i nikt nie zgłaszał nam takich reakcji po jej zastosowaniu. Największe zagrożenie dotyczyć może osób o bardzo jasnej karnacji i dużej ekspozycji ciała na słońce. Jeśli będzie Pani w większości „osłonięta” na spacerach i zastosuje to wiosną to kuracja powinna być bezpieczna. Oczywiście proszę obserwować swoje reakcje i w razie niepokojących symptomów przerwać ją. Pozdrawiam

  • Jola
    Odpowiedz

    Dzień dobry! Wiosna to dobry czas na oczyszczanie i wzmacnianie organizmu. Co do gruszek to warto oczywiście kupić gruszki ekologiczne bo te, które są w sklepach na pewno są trochę „chemizowane”. Gruszka zawiera komórki kamienne, które poprawiają perystaltykę. Są też doniesienia, że wspomagają kuracje p/grzybicze. To ważny element musu wszewłogowo-gruszkowego, o którym pisze nasza mniszka. Kiedy zrobić kurację? To zależy od stanu naszego zdrowia. Im szybciej wzmocnimy jelita poprawiając florę jelitową i szczelność tym lepiej :). Jeśli jelita działają sprawnie to warto poczekać na nasze gruntowe gruszki.

  • Barbara
    Odpowiedz

    Witam 🙂 jest już wiosna i naprawdę pieknie I ciepło na dworze. Czytałam jednak ze jak się je wszewloge trzeba unikać kontaktu ze słońcem 🙁 u mnie będzie ciężko, bo kocham taka pogodę, nie wyobrażam sobie siedzieć w domu. Mam tez synka z którym wychodzę często na płac zabaw czy spacer. Czy mimo tego mogę zrobić ta kuracje stosując naprzyklad kremy z filtrem ? Pozdrawiam

  • laura
    Odpowiedz

    Dzień dobry! Pani Moniko, zamierzam przygotować mieszankę bo to chyba najlepszy czas na kurację odtruwającą, ale zastanawiam się nad gruszkami. Te które są dostępne w sklepach są twarde jak skała i chyba nie są polskie… Czy myśli Pani że wartość takiej mieszanki będzie obniżona przez gruszki wątpliwego pochodzenia i lepiej poczekać aż dostępne będą nasze?

    • Monika Walczak
      Odpowiedz

      Pani Lauro, dzień dobry!
      Oczywiście lepsze byłyby gruszki z pewnego źródła. Wszystko jest jednak do rozważenia w zależności od tego jak bardzo potrzebujemy mieszanki teraz i czy możemy kupić gruszki w miarę dobre? O wartość mieszanki czy dania zawsze świadczy jakość składników, życie jednak nie jest idealne, szukamy kompromisów.
      Przepraszam, że tam późno odpisuję, umknął mi ten komentarz. Pozdrawiam.

    • Anna
      Odpowiedz

      Czy przy kuracji , może być podwyższona temperatura, na 2 dzień stosowania ból głowy i tem 38, 6

Zostaw komentarz