Dzisiaj przypada Światowy Dzień Żywności. Na całym świecie 16 października to dzień dyskusji na temat problemów związanych z żywnością, ale i wzmocnienie poczucia odpowiedzialności i solidarności z tymi, którzy wciąż zaznają głodu i niedożywienia. Dla nas ten dzień to doskonała okazja do podjęcia dialogu na temat żywności, która wieki temu pozwalała nie tylko rozwiązywać problemy głodu, ale przede wszystkim korzystnie wpływała na ludzki organizm, co dzisiaj wydaje się być niemal niemożliwe. Wystarczy jednak sięgnąć do sprawdzonych rozwiązań, które ułatwią codzienne życie i przywrócą jelitom właściwy tryb funkcjonowania.
Dane szokują. Według niepublikowanego raportu Inspekcji Handlowej, Polacy wydają rocznie nawet 50 miliardów złotych na niepełnowartościowe jedzenie, czyli przeterminowane, zepsute lub takie, gdzie faktyczna zawartość nie zgadza się z tym deklarowanym na opakowaniu.
Dzisiaj jednak mierzymy się nie tylko z niedożywieniem i głodem w wielu regionach świata, ale również z nadwagą i otyłością, która nazywana jest już epidemią i coraz częściej łączona jest z ryzykiem zachorowania na poważne, często śmiertelne choroby. Światowy Dzień Żywności to dobra okazja, aby porozmawiać nie tylko o powyższych problemach, ale przede wszystkim o jakości pożywienia, które dostępne jest na rynku oraz społecznej świadomości na temat znaczenia odpowiedniej diety dla organizmu człowieka.
„Często niestety ulegamy różnym modom żywieniowym zapominając, że każdy organizm ma indywidualne potrzeby i to, że dla osób z alergią gluten jest szkodliwy nie musi oznaczać, że jest szkodliwy dla każdego. Podobnie ma się rzecz z wieloma innymi produktami, które często kupujemy automatycznie, a później wyrzucamy, marnujmy lub źle utylizujemy, nie tylko w ten sposób marnując żywność, ale i zanieczyszczając środowisko. W związku z tym misją naszego Towarzystwa jest edukacja społeczeństwa na temat rozwiązań znanych tysiące lat temu, a których dzisiaj potrzebujemy wszyscy“ – mówi Jolanta Zajdel, prezes Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Św. Hildegardy.
Warto wspomnieć, że Święta Hildegarda od 2012 roku jest doktorem Kościoła ( na mocy postanowienia papieża Benedykta XVI), a to za sprawą jej doświadczenia i dokonań związanych z medycyną, odżywianiem i propagowaniem zdrowego stylu życia. Nie można więc pominąć sześciu zasad, których przestrzegała Święta, co więcej – współczesna medycyna potwierdza korzystne działanie produktów przez nią zalecanych. Jedną z naczelnych zasad wyznawanych przez Św. Hildegardę było właściwie jeść i pić, a należy przez to rozumieć spożywanie właściwych produktów, wśród których faworytem był orkisz.
Dzisiaj możemy znaleźć na rynku nie tylko orkisz, ale i bardziej pierwotne jego odmiany jak samopsza, w której gluten wykazuje znacznie mniejszą toksyczność i jest lepiej tolerowany przez osoby z alergią, a jednocześnie może być rozwiązaniem dla tych regionów świata, które mierzą się z ubóstwem, głodem czy niedożywieniem.
„Trzeba wiedzieć z jakich źródeł kupować na przykład orkisz albo które punkty z pieczywem mają w swojej ofercie wypieki na bazie dobrego surowca. Takie miejsca już są, wystarczy poszukać. Żyjemy w czasach, w których z jednej strony mamy dostęp do najnowszych osiągnięć medycyny czy technologii, ale z drugiej nadal potrzebujemy organicznych, najprostszych sposobów, dzięki którym na przykład problem głodu na świecie można zminimalizować. Wystarczy wybierać mądrze, kierować się jakością produktów, a organizm naprawdę szybko poczuje różnicę. Dzisiaj musimy wrócić do korzeni, inaczej nadal będziemy zmagać się z problemem głodu, a z drugiej strony z nieodpowiedzialną konsumpcją“ – dodaje Jolanta Zajdel.
Polskie Towarzystwo Przyjaciół Świętej Hildegardy organizuje szereg inicjatyw, które mają na celu przybliżenie myśli i stylu życia Świętej. Jedną z głównych wartości organizacji jest podnoszenie wiedzy na temat możliwości, które ułatwią nam życie, dając jednocześnie szansę cieszenia się dobrym samopoczuciem i zdrowiem. Światowy Dzień Żywności jest więc doskonałą okazją do rozmyślań nad stylem życia oraz czynnikami, które wpływają na żywieniowe decyzje zakupowe.
*Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ustanowiła Światowy Dzień Żywności w 1979 roku, który z powodzeniem obchodzą nie tylko Banki Żywności, ale również organizacje pozarządowe, które dbają o podnoszenie świadomości społecznej na temat skutków głodu i niedożywienia na świecie, jak również odpowiedzialnej konsumpcji, przechowywania i utylizacji żywności.