Kategoria Pierwsza strona, Blog o przyzwoitym życiu - cnoty i wady - Monika Walczak, Bez kategorii

Najsłabsi na wietrze, najwątlejsi w przyrodzie, szukamy oparcia. Nad prawa natury, które za nic mają kruchość człowieka, tworzymy prawa społeczne. Jednak mierzenie świata ludzką miarą nie wystarcza, trzeba nam przedłożyć nad ludzkie prawo Boże. Dziś w ramach cyklu „Cnoty św. Hildegardy na czas pandemii” – rozważania o pokorze.

 

Nie wszystko od ciebie zależy

Modne dawniej zawołania „masz kontrolę nad swoim kapitałem”, „zadbaj o siebie”, „chcieć to móc” krzepią jak cukier – fałszywie. Aroganccy, nazbyt dumni i przeceniający siebie, doprowadzamy do katastrofy a potem dziwi nas siła doznanych upokorzeń. Co nam wtedy przychodzi z pomocą? Pokora.

 

Pokornie wzrastaj

Prawdziwe życie jest skomplikowane, surowe, pełne wydarzeń, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, relacji, których nie możemy kontrolować. Nie jesteśmy bogami tego świata. Święta Hildegarda radzi wyprzeć się pychy. Jest ona matką wszelkich wad, materiałem z którego powstają: zazdrość, podejrzliwość, poczucie beznadziei i uzależnienie od przesadnej konsumpcji, luksusu. Zaleca odnajdowanie w sobie sił do konfrontacji z upokorzeniami, bo pod ich wpływem mamy wzrastać – i to jest nasze zadanie. Pokora to jedna z najpiękniejszych sił: mobilizuje nas do proszenia o pomoc, do uważności, pracy na rzecz drugiego człowieka, do budowania więzi. Sami jesteśmy nieporadni, rośniemy w siłę dzięki wspólnocie w Bogu Ojcu Wszechmogącym.

 

Szukaj oparcia i je dawaj

Praca nad parą cech pycha – pokora pozostaje zdaniem Hildegardy w łączności z nadnerczami, strefą bioder i ud oraz narządami płciowymi i wydalniczymi. Nadnercza wytwarzają hormony około stresowe a nadprodukcja kortyzolu wywołuje stany wyczerpania. Potrzebujemy wtedy kontaktu z przyrodą, poczucia jedności z Bogiem, wolnych od współzawodnictwa, bezpiecznych i bliskich relacji z ludźmi. To najpewniejsze ze sposobów regeneracji naszego układu odpornościowego, by móc zwalczać patogeny, szczególnie te o pandemicznym charakterze. Pamiętajmy też, że oprócz aktualnego zagrożenia wirusowego, nadal powszechnie chorujemy na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, nowotwory.

Ćwicząc pokorę św. Hildegarda radzi odstąpić od postu na rzecz diety orkiszowo-warzywnej z ograniczoną konsumpcją mięsa. Poleca zająć się hartowaniem ciała. Zaleca saunę, naprzemienny prysznic z porządnie chłodną wodą, masaż ciała szczotkę, wędrówki nawet w niezbyt sprzyjających warunkach pogodowych. To najlepsze ćwiczenia w sztuce zaczynania wszystkiego od początku. Z kamieni szlachetnych poleca kryształ górski, w każdym bowiem elemencie przyrody istnieje tchnienie Boga, które można przyjąć ku pokrzepieniu. Kryształ można położyć na słońcu a gdy się ogrzeje, umieścić w szklance wody lub wina, po czym wypić ten napój. Rozgrzany można nosić na splocie słonecznym, co pozwala się uspokoić i wzmocnić. Do tego modlitwa z praktykowaniem wdzięczności, pokorną prośbą o pomoc i zawierzenie Bogu.

 

„Cnoty św. Hildegardy na czas pandemii” to zbiór krótkich esejów do długich przemyśleń. Mam nadzieję, że będą impulsem do podejmowania trudu ale i radości przyzwoitego życia. Zapraszam na cały cykl.

Część cnót (jak również wad) zostały przez Mniszkę wyobrażone i upostaciowione. Właśnie te zostały namalowane i będą pojawiać się we wpisach. Cnotę 16 – Humilitas (Pokora) jako zalążek wszelkich innych cnót widzicie poniżej. Wierzę, że przyglądanie się i uwewnętrznienie tych obrazów, pomoże uruchomić proces wzrastania.

 

Ostatnie Wpisy
Wyświetla 3 komentarzy
  • swiat-orkiszu.pl
    Odpowiedz

    Pokora i uznanie własnych ograniczeń w czasach pandemii jest bardzo istotna. Pozwoli nam chronić to nie tylko siebie, ale także swoich najbliższych.

  • Monika Walczak
    Odpowiedz

    Miło mi, że są dla Pani ważne. W przyszłym roku będą pojawiać się raz w miesiącu. Zapraszam do lektury 🙂

  • Monika Walczak
    Odpowiedz

    Pokora nie oznacza myślenia gorzej o sobie, ale myślenia mniej (Peter Hill).
    Osoby pokorne czują się częścią, nie centrum świata (John Templeton). Nie moglibyśmy być tym, kim jesteśmy ani tam, gdzie jesteśmy bez pomocy innych.
    Wdzięczność umożliwia zrozumienie naszego miejsca w świecie, pokora ułatwia jego zaakceptowanie (Charles Shelton)

Zostaw komentarz