Kategoria Pierwsza strona, Blog kulinarny - Monika Walczak, Bez kategorii

Czas pozamykać lato w słoiki – zacznijmy od przetworów słodkich.

Jakich owoców użyć?

W kuchni św. Hildegardy polecamy maliny, winogrona i porzeczki (można łączyć z jabłkami). Bierzemy pod uwagę również agrest, wiśnie, czereśnie, klasyczne borówki i borówki brusznice czy jagody, jak również morele albo jeżyny. Z retro owoców koniecznie rozglądamy się za dereniem i morwą. Ponieważ jest z czego wybierać, kierujmy się nadwyżkami (do jakich owoców mam dostęp?) i zapotrzebowaniem (co zjadamy?). Niemarnowanie żywności, zwłaszcza tej zdrowotnej, naturalnej, jest w dzisiejszych czasach absolutnie priorytetowe.

Dlaczego warto zrobić dżem z pektyną jabłkową?

Jest naturalna i ma właściwości żelujące, podobnie jak pektyna z pigw czy pomarańczy. Na rynku jednak najłatwiej dostać jest pektynę jabłkową, bo i jabłek jest w naszym regionie pod dostatkiem. Pektyna oczyszcza (poprzez nierozpuszczalne i bardzo trwałe związki chelatowe, łączy się z metalami ciężkimi – ołowiem, rtęcią, kadmem – i usuwa je z organizmu), poprawia florę bakteryjną jelit (dzięki rozpuszczalnym frakcjom błonnika) oraz zwiększa przyswajanie takich pierwiastków jak żelazo, wapń czy magnez. Brawo!

Po co dodawać galgant?

Owoce, które pojawiają się latem, mają właściwości chłodzące i nawilżająco-powlekające, wszak o tej porze roku jest ciepło i sucho. Zamykając je w słoiki, mamy nadzieję zajadać się nimi w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy potrzebujemy raczej ogrzania i osuszenia. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest galgant. Nie dość, że ma silne właściwości rozgrzewające, dodatkowo odkaża i konserwuje. Warto dodawać go do przetworów również dlatego, że fajnie podkręca ich smak.

Przepis na dżem z pektyna jabłkową i galgantem

Składniki:

  • 850g owoców bez pestek,
  • 250g cukru trzcinowego,
  • 10g pektyny jabłkowej,
  • 3 szczypty galgantu.

Owoce przełóż do garnka z grubym dnem. Cukier wymieszaj z pektyną i połącz z owocami, dodaj galgant. Gotuj na małym ogniu aż uzyskają pożądaną konsystencję, od czasu do czasu mieszając.

Gotowy dżem przełóż do umytych i wyparzonych słoików, dokładnie zakręć.

Wstaw słoiki do zimnego piekarnika i nastaw na 140 stopni z opcją góra – dół. Kiedy się rozgrzeje, pasteryzuj 15 minut. Wyłącz, zostawiając słoiki do całkowitego wystudzenia. Możesz też klasycznie zapasteryzować dżem wkładając słoiki do garnka wyłożonego ściereczką (dzięki temu nie stłuką się), zalewając je wodą do 3/4 wysokości i pasteryzując pod przykryciem około 20 minut. Opcję z piekarnikiem polecam przy większej ilości przetworów, choć moje doświadczenia wskazują, że pasteryzacja w wodzie jest pewniejsza.

Ostatnie Wpisy

Zostaw komentarz