audience

Osoby zainteresowane zakupem zapisu wideo wykładów z Kongresu, proszone są o kontakt z Organizatorem.

Koszt: 350 zł (przelew na numer konta z dopiskiem „Kongres online”)

Zgłoszenia na adres: b.ciosek@hildegarda.edu.pl z podaniem maila do wysyłki linku.

 

[RELACJA]  29 i 30 czerwca 2024 roku w Ołtarzewie odbył się Kongres Medycyny św. Hildegardy. W wydarzeniu wzięło udział 12 prelegentów z Polski i zagranicy, a także około 100 uczestników. Część z nich obserwowało wydarzenie za pośrednictwem transmisji bezpośredniej. Wśród zaproszonych ekspertów znaleźli się m.in.: lekarze, dietetycy, trener oddychania dla sportowców, duchowni,  inżynier czy profesor uniwersytetu.

Szczególne emocje wzbudziła rozmowa Joli Zajdel z specjalistą ginekologiem-położnikiem, a zarazem popularnym obecnie w mediach holistą z ponad 30 letnim stażem i autorem bestsellerów o roli diety w leczeniu i profilaktyce zdrowia, dr n. med. Tadeuszem Oleszczukiem.

Niezwykle inspirujące wystąpienie przygotował pan Czesław Wandzel, który w 2022 r. opracował pierwszy w świecie wyrób medyczny z zakresu fononowej redukcji entropii wody spożywczej, oparty o oddziaływanie monokryształu krzemu. Obecnie zajmuje się naukowym wyjaśnieniem wpływu na ludzkie zdrowie kryształu górskiego wykorzystywanego w terapii w nurcie medycyny św. Hildegardy z Bingen. Jest  on m.in.: współautorem 3 publikacji naukowych, związanych z kwantowym oddziaływaniem monokryształów krzemu i kwarcu, m.in.: w Scientific Reports i ACS Omega, autorem wniosków patentowych z zakresu urządzeń medycyny i fizyki kwantowej, a w 2004 r. był powołany przez Sejm na eksperta ds. implementacji prawa UE w zakresie wyrobów medycznych.

Uczestnicy mieli także możliwość wysłuchać wystąpienia pana Patricka Poscha – farmaceuty, botanika i właściciela manufaktury prowadzącej ekologiczne plantacje ziół St. Hildegard POSCH, który przybliżył historię swojej firmy oraz opowiedział o recepturach i właściwościach wiodących ziołowych produktów takich jak Vichtosan, Maitrunk, galgant czy bertram.

Wśród pozostałych prelegentów znaleźli się: dr Rafał Baron, Michał Swoboda, Piotr Mencina, dr hab. Waldemar Linke CP, dr Blanka Szymańska OSB, Piotr Wardawy OFMCap, dr hab. Małgorzata Kowalewska – Harasymiuk, Grzegorz Filipiuk OFMCap oraz lek. med. dietoterapeuta Grażyna Mizia.

Zaproszeni eksperci reprezentowali różne dziedziny praktyki zawodowej i zainteresowań naukowych. Dzięki temu uczestnicy mogli przyjrzeć się różnym perspektywom na pielęgnowanie dobrostanu człowieka, otrzymać praktyczne wskazówki jak wspierać swoją witalność oraz nawiązać ciekawe kontakty.  Organizatorzy mają nadzieję, że wydarzenie zachęci uczestników do realizowania idei holistycznego dbania o zdrowie w codziennym życiu.

Zwieńczeniem wydarzenia był koncert w wykonaniu Anny Krysztofiak „Hildegarda w muzycznym ogrodzie”. Program koncertu obejmował twórczość wielkiej mistyczki i Doktora Kościoła Hildegardy z Bingen, jej antyfony i cytaty z dzieł.Zostały wyrażone w śpiewie z towarzyszeniem unikatowego instrumentu klawiszowego jakim jest clavisimbalum. Repertuar urozmaiciły kompozycje pochodzące z najstarszych źródeł muzyki klawiszowej i wokalnej, a także te wykonane na dudach hummelchen i późnośredniowiecznej violi.

Osoby zainteresowane zakupem zapisu wideo wykładów z Kongresu, proszone są o kontakt z Organizatorem.

Koszt: 350 zł (przelew na numer konta z dopiskiem „Kongres online”)

Zgłoszenia na adres: b.ciosek@hildegarda.edu.pl z podaniem maila do wysyłki linku.

Nr konta:

Fundacja Polskie Towarzystwo Przyjaciół św. Hildegardy

ul. Lektykarska 11, 01-687 WARSZAWA

85 1020 1127 0000 1102 0401 7232

NIP 1182223886

 

Biogramy prelegentów

 

Ks. dr hab. Waldemar Linke

Kapłan z zakonu pasjonistów, biblista. Doktor habilitowany na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie. Członek zwyczajny Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Redaktor naczelny rocznika Słowo Krzyża.

dr Blanka Szymańska OSB

Benedyktynka, wykładowca, absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w zakresie teologii, poradnictwa psychologicznego i psychoterapii oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w zakresie historii literatury wczesnochrześcijańskiej. Przez wiele lata była Dyrektorem Centrum Oświatowo-Dydaktycznego Diecezji Ełckiej. Obecnie Wikaria Generalna, Delegat Przełożonej Generalnej d/s Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz Rzecznik Prasowy Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek. Fascynuje ją monastycyzm chrześcijański i duchowość benedyktyńska.

o. Piotr Wardawy OFMCap

Duszpasterz pracujący w Centrum Duchowości „Honoratianum” w Zakroczymiu, rekolekcjonista, kierownik duchowy, trener Focusingu, członek Polskiego Instytutu Focusingu. Należy do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

Czesław Wandzel

Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Wydział Inżynierii Sanitarnej , w zakresie Inżynierii Środowiska, specjalność Urządzenia Cieplne i Zdrowotne   oraz  Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Bielsku Białej,  na kierunku Informatyka , w zakresie Systemy Zarządzania.

W okresie swojej 40 letniej pracy zawodowej pracował w wielu różnych sektorach, między innymi,  był Prezesem Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa  Wodociągów i Kanalizacji w Żywcu,  a przez ostatnie 25 lat,  w przedsiębiorstwach produkcji sprzętu medycznego i informatyki medycznej, między innymi był przez 12 lat Prezesem Zarządu  Famed  Żywiec S.A. największego polskiego producenta wyrobów medycznych. 

 Projektant innowacyjnych wyrobów medycznych i autor  wniosków patentowych  z  zakresu  urządzeń medycyny i fizyki kwantowej.

Współautor trzech publikacji naukowych,  związanych z kwantowym oddziaływaniem  monokryształów krzemu i kwarcu, między innymi w Scientific Reports  i ACS Omega.

Współpracował  m. inn. z Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnych PAN, Instytutem Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN, Uniwersytetem Przyrodniczym z Wrocławia, Politechniką Wrocławską, Politechniką Śląską.

W 2004 r. był powołany przez Sejm na eksperta ds. implementacji prawa UE w zakresie wyrobów medycznych.

W 2022 r. opracował, pierwszy w  świecie, wyrób medyczny z zakresu fononowej redukcji entropii  wody spożywczej, oparty o oddziaływanie monokryształu krzemu.

Obecnie zajmuje się naukowym  wyjaśnieniem wpływu na ludzkie zdrowie kryształu górskiego wykorzystywanego w terapii w nurcie medycyny św. Hildegardy z Bingen.

 

Dr Tadeusz Oleszczuk

Doktor nauk medycznych, specjalista ginekolog-położnik z ponad 35 letnim doświadczeniem klinicznym. Ukończył Gdańską Akademię Medyczną, pracował w oddziale położniczo-ginekologicznym w Szpitalu Wojewódzkim i w Poradni Onkologicznej. Tytuł doktora nauk medycznych zdobył w 2001 roku w Centrum Onkologii – Instytut (obecnie Narodowy Instytut Onkologii) w Warszawie. Przez 3 lata był ordynatorem na 35 łóżkowym oddziale położniczo-ginekologicznym w Szpitalu Ogólnym w Kolnie. Podobnie, jak św. Hildegarda, traktuje człowieka jako całość starając się dociec przyczyn choroby i przykładając dużą wagę do profilaktyki zdrowia.To właśnie praca w Poradni Onkologicznej nauczyła go traktowania zdrowia jako całości współpracujących ze sobą narządów. Obserwując choroby onkologiczne dostrzegł, że często współistnieją one z zaburzeniami hormonalnymi, metabolicznymi, genetycznymi czy czynnikami środowiskowymi. Podkreśla, że wpływ mikroflory jelitowej na zdrowie wciąż jest niedoceniany, a zaburzenia jelitowe okazują się przyczyną wielu chorób i powikłań w leczeniu.

Podobnie jak św. Hildegarda, wierzy, że można pomóc sobie bardzo zmieniając  dietę i jedząc dobre, naturalne produkty.Dr Oleszczuk jest autorem wielu publikacji, w tym m. in. bestsellerowych książek „Czego ginekolog ci nie powie”, „Uspokój swoje hormony”, „Facet, jak młody bóg”. Angażuje się w pracę dydaktyczną (m.in.: do września 2021 był adiunktem na Wydziale Nauk o Zdrowiu, gdzie uczył praktycznej wiedzy medycznej studentów fizjoterapii, kosmetologii, pielęgniarstwa i dietetyki), a także popularyzowanie holistycznego podejścia do zdrowia w mediach.

W maju 2012 roku na konferencji medycznej w Białymstoku otrzymał pierwszą nagrodę za wystąpienie na temat roli mikroflory jelitowej i jej wpływu na zdrowie.

lek. med. Rafał Baron
Lekarz, specjalista medycyny tropikalnej i medycyny podróży- studiował i ukończył staże w Strasburgu, Nancy i Selestat. W praktyce pasjonat profilaktyki zdrowia, zgłębiania mechanizmów regeneracji organizmu, szczególnie z wykorzystanie tzw. terapii niefarmakologicznych. Wykładowca na kierunku naturoterapia. Autor artykułów w czasopiśmie Naturoterapia w Praktyce.

prof. Małgorzata Kowalewska – Harasymiuk
Adiunkt w Zakładzie Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej UMCS w Lublinie. Od 1990 roku do chwili obecnej na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS, w Zakładzie Historii Filozofii Dawnej i Historii Logiki (obecnie Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej). Nagroda II stopnia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne indywidualne osiągnięcia naukowe za rozprawę habilitacyjną: Bóg-Kosmos-Człowiek w twórczości Hildegardy z Bingen.

Piotr Mencina
Trener sportowy, absolwent AWF Warszawa oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Rozwiązuje oddechowe i emocjonalne problemy profesjonalnych sportowców oraz inspiruje trenerów sportowych do pracy z oddechem. Wspiera osoby poszukujące zdrowia lub lepszych wyników. Pracuje z koszykarzami i tenisistami Legii Warszawa, trenerami w Akademii Zdrofit, prowadzi kursy i szkolenia dla firm, wspiera uczestników Rekolekcji z postem wg. Świętej Hildegardy.
Celem jego pracy jest wpływanie na samopoczucie i wydolność psycho-fizyczną cłowieka, poprzez przywracanie naturalnych wzorców oddychania. Koncentruje się na wykorzystaniu technik oddechowych w profilaktyce stresu oraz przeciwdziałaniu skutkom chorób cywilizacyjnych.

o. Grzegorz Filipiuk OFMCap
Kapłan, zakonnik Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Warszawskiej. Zaangażowany w propagowanie myśli i roli kapucynów w dziejach Polski, szczególnie bł. Honorata Koźmińskiego. Współtwórca wielu audycji radiowych i wystaw. Ukończył studia specjalistyczne II stopnia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z zakresu teologii duchowości, w przygotowaniu rozprawa doktorska o duchowości życia ukrytego. Pełni posługę asystenta Sióstr Mniszek Klarysek Kapucynek oraz kierownika Pieszej Pielgrzymki Honorackiej i przewodnika grupy 15 brązowej Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. Zaangażowany w popularyzację myśli św. Hildegardy z Bingen. Od kilku lat członek Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym, prowadzi rekolekcje m.in. o tematyce czyśćca i przeżywaniu żałoby po stracie bliskich.

Grażyna Mizia
Lekarz medycyny, z zamiłowania terapeuta żywieniowy. Od lat zgłębia hildegardiańską koncepcją zdrowia. Ukończyła roczny kurs naturoterapii organizowany przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół św. Hildegardy oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku. Systematycznie pogłębia wiedzę w zakresie toksycznych obciążeń organizmu i ich eliminacji przez naturalne procesy detoksykacjne. Uczestniczy w wykładach, kursach i warsztatach dotyczących schorzeń cywilizacyjnych, naturoterapii, suplementacji i profilaktyki zdrowotnej. W swojej terapeutycznej działalności uwzględnia wszystkie istotne filary zdrowia. Im więcej wiem, tym skuteczniej dbam o zdrowie jest jej mottem zachęcającym do coraz lepszego rozumienia procesów dotyczących szeroko rozumianego dobrostanu, zarówno w myśli współczesnej, jak i ponadczasowej wizji św. Hildegardy z Bingen.

Patrick Posch
Farmaceuta, współwłaściciel austriackiej manufaktury pod tą samą nazwą. POSCH, to marka, która już prawie 50 lat zgłębia przepisy opisywane w dziełach mniszki z Bingen. Założyciele manufaktury – Helmut i Elisabeth Posch współpracowali z doktorem Gottfried’em Hertzk’ą, lekarzem, który odkrył św. Hildegardę dla współczesnej medycyny, opracowując oryginalne receptury mieszanek ziołowych, maści i nalewek. Własne ogrody/plantacje ekologiczne, wiedza botaniczna i lata doświadczeń sprawiają, że marka POSCH jest autorytetem w dziedzinie terapii ziołowych św. Hildegardy.

Michał Swoboda
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach oraz Prywatnej Szkoły Fizjoterapii w Recklinghausen. W latach od 2004 do 2006 uczęszczał do Sanara Fachschule w Dortmundzie, którą ukończył Państwowym Egzaminem i uzyskał tytuł Heilpraktiker.
Od 2000 roku zaczął zgłębiać wiedzę dotyczącą medycyny św. Hildegardy i absolwował liczne kursy. Regularnie brał także udział w wielu kongresach organizowanych przez Dr rer. nat. Wighard Strehlow (Centrum św. Hildegardy Niemcy), Dr med. Michael Ptok (Międzynarodowe Towarzystwo św. Hildegardy), Dr med. Christiane Paregger (Włochy), Helmut Posch (Towarzystwo przyjaciół św. Hildegardy Austria) oraz Augustin Hoenegger (Centrum św. Hildegardy Austria).
W latach 1998 – 2022 prowadził także gabinet rehabilitacyjny.

Miejsce Kongresu:

Centrum Edukacyjno – Formacyjne w Ołtarzewie

Przy Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów

ul. Kilińskiego 20
05-850 Ożarów Maz. – Ołtarzew

Do Centrum Edukacyjno – Formacyjnego można dojechać:
– Pociągiem podmiejskim, lub SKM ze stacji Warszawa Zachodnia (pociągi w kierunku Sochaczewa) i wysiąść na stacji Ożarów Mazowiecki. Ze stacji Ożarów ok 20 min. pieszo lub autobusem podmiejskim nr 713 w kierunku: Agricoop.
– Autobusem. Najlepiej pobrać na telefon aplikację „jakdojade” i w niej znaleźć połączenie autobusowe.

Partnerzy medialni

Radio Rodzina Dieceji Kaliskiej

Gość Niedzielny

Radio Kuropatwa

Przystanek Piekarnia

Salve.net

Radio Warszawa

Materiały do pobrania

Organizacjom i osobom chętnym do pomocy w promocji naszego Kongresu, udostępniamy grafiki do wykorzystania.
Kliknij aby pobrać materiały