audience

Szanowni Państwo,

FUNDACJA Polskie Towarzystwo Przyjaciół św. Hildegardy serdecznie zaprasza na Kongres

„RADOŚĆ ISTNIENIA W HARMONII DUSZY I CIAŁA. Kompas szczęśliwego życia wg Hildegardy z Bingen

w dniach 29-30 czerwca 2024r.

Zapraszamy wszystkich, którzy pragną w życiu dobra i piękna. Dla których życie w pełni, to życie w harmonii duszy i ciała. Nie musi być idealnie, ale dobrze, gdy jest azymut .
W trakcie Kongresu dowiemy się między innymi, jak bardzo cenne i ponadczasowe są wskazówki św. Benedykta ujęte w spisanej przez niego Regule. Zobaczymy, że życie duchowe, jak opisywała już św. Hildegarda, to nieustanna walka między cnotami a wadami. To nasze codzienne wybory, upadki i powstawania.
Również nasze ciało otrzyma cenne drogowskazy – od filozofii zdrowia wg św. Hildegardy poprzez profilaktykę zdrowia w kontekście zagrożeń współczesnego świata,  po konkretne porady z cyklu medycyny kulinarnej w świetle programu zdrowia przekazanego nam przez świętą Mniszkę.  Będzie też o oddechu, o tym, jak bezcenna jest umiejętność i regularna praktyka prawidłowych ćwiczeń oddechowych. I jak bardzo wspiera ona procesy odbudowy i relaksację. Zdumiewające, że aż tak bardzo .

Koszt udziału obejmuje uczestnictwo w Kongresie, przerwy kawowe oraz
obiad pierwszego dnia Kongresu.
Opłata kongresowa nie zawiera noclegu oraz ubezpieczenia.

Dla uczestników Kongresu on-line, nagrania będą dostępne przez 3 miesiące (do 30 września 2024 r.) 

Jest możliwość noclegu z 29 na 30 czerwca w WSD w Ołtarzewie.
W celu rezerwacji proszę dzwonić pod numer 22 7221024

Program kongresu

Sobota, 29 czerwca 2024 

9.00 – rejestracja

10.00 – 10.10 – Powitanie
ks. dr Jacek Wróbel SAC

10.10 – 11.00 – o. dr hab. Waldemar Linke CP
Nowa i stara Oblubienica. Synagoga matką wcielenia Syna Bożego (Scivias I,5))

11.00 – 11. 50 s. dr Blanka Szymańska OSB
Reguła – cenna wskazówka benedyktyńskiego kompasu

11.50 – 12.30 przerwa kawowa

12.30 – 13.10 o. Piotr Wardawy OFMCap
Tajemnica życia jako doświadczenie jedności duszy i ciała.

13.10 – 13.50 rozmowa z dr n. med. Tadeuszem Oleszczukiem
Po pierwsze dieta! Jak osiągnąć sukces w leczeniu pacjenta

13.50 – 15.20 obiad

15.20- 16.20 dr Rafał Baron
Poziomy fundamentów w dzisiejszych czasach, czyli dlaczego „to” nie działa…

16.20 – 17.10 dr hab. Małgorzata Kowalewska – Harasymiuk
Filozofia zdrowia według HIldegardy z Bingen

17.10 – 17.40 Przerwa kawowa

17.40- 18.20 Czesław Wandzel
Medyczne oddziaływanie wody i monokryształów Św. Hildegardy z Bingen na człowieka.

19.30 „Hildegarda w muzycznym ogrodzie” – koncert muzyki Hildegardy z Bingen urozmaicony wyborem utworów innych kompozytorów z epoki na kopiach instrumentów historycznych: clavisimbalum, portatyw, dudy, lira korobowa i viola, z towarzyszeniem śpiewu. Wykonawca: Anna Krysztofiak.

Niedziela, 30 czerwca 2024

9.00 – 9.50  o. Grzegorz Filipiuk OFMCap
Walka i harmonia w życiu duchowym – o cnotach i wadach według św. Hildegardy z Bingen

9.50 – 10.40 Grażyna Mizia, lekarz medycyny, dietoterapeuta
Medycyna stylu życia i medycyna kulinarna w świetle programu zdrowia św. Hildegardy z Bingen”

10.40 – 11.10 Przerwa kawowa

11.10 – 11.30 Patrick Posch
Uprawa ziół i produkcja mieszanek wg receptur św. Hildegardy – świadectwo

11.30 – 12.20 Michał Swoboda, terapeuta medycyny naturalnej
Patologia humoralna wg nauki św. Hildegardy i jej zastosowanie w diagnostyce i leczeniu chorób

12.20 – 13.10 Piotr Mencina, trener oddychania
Oddychanie a stres. Jak skutecznie wykorzystać oddech w redukcji stresu i poprawie samopoczucia

13.30 Msza Święta

 

Biogramy prelegentów

 

Ks. dr hab. Waldemar Linke

Kapłan z zakonu pasjonistów, biblista. Doktor habilitowany na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie. Członek zwyczajny Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Redaktor naczelny rocznika Słowo Krzyża.

dr Blanka Szymańska OSB

Benedyktynka, wykładowca, absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w zakresie teologii, poradnictwa psychologicznego i psychoterapii oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w zakresie historii literatury wczesnochrześcijańskiej. Przez wiele lata była Dyrektorem Centrum Oświatowo-Dydaktycznego Diecezji Ełckiej. Obecnie Wikaria Generalna, Delegat Przełożonej Generalnej d/s Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz Rzecznik Prasowy Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek. Fascynuje ją monastycyzm chrześcijański i duchowość benedyktyńska.

o. Piotr Wardawy OFMCap

Duszpasterz pracujący w Centrum Duchowości „Honoratianum” w Zakroczymiu, rekolekcjonista, kierownik duchowy, trener Focusingu, członek Polskiego Instytutu Focusingu. Należy do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

Czesław Wandzel

Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Wydział Inżynierii Sanitarnej , w zakresie Inżynierii Środowiska, specjalność Urządzenia Cieplne i Zdrowotne   oraz  Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Bielsku Białej,  na kierunku Informatyka , w zakresie Systemy Zarządzania.

W okresie swojej 40 letniej pracy zawodowej pracował w wielu różnych sektorach, między innymi,  był Prezesem Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa  Wodociągów i Kanalizacji w Żywcu,  a przez ostatnie 25 lat,  w przedsiębiorstwach produkcji sprzętu medycznego i informatyki medycznej, między innymi był przez 12 lat Prezesem Zarządu  Famed  Żywiec S.A. największego polskiego producenta wyrobów medycznych. 

 Projektant innowacyjnych wyrobów medycznych i autor  wniosków patentowych  z  zakresu  urządzeń medycyny i fizyki kwantowej.

Współautor trzech publikacji naukowych,  związanych z kwantowym oddziaływaniem  monokryształów krzemu i kwarcu, między innymi w Scientific Reports  i ACS Omega.

Współpracował  m. inn. z Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnych PAN, Instytutem Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN, Uniwersytetem Przyrodniczym z Wrocławia, Politechniką Wrocławską, Politechniką Śląską.

W 2004 r. był powołany przez Sejm na eksperta ds. implementacji prawa UE w zakresie wyrobów medycznych.

W 2022 r. opracował, pierwszy w  świecie, wyrób medyczny z zakresu fononowej redukcji entropii  wody spożywczej, oparty o oddziaływanie monokryształu krzemu.

Obecnie zajmuje się naukowym  wyjaśnieniem wpływu na ludzkie zdrowie kryształu górskiego wykorzystywanego w terapii w nurcie medycyny św. Hildegardy z Bingen.

 

Dr Tadeusz Oleszczuk

Doktor nauk medycznych, specjalista ginekolog-położnik z ponad 35 letnim doświadczeniem klinicznym. Ukończył Gdańską Akademię Medyczną, pracował w oddziale położniczo-ginekologicznym w Szpitalu Wojewódzkim i w Poradni Onkologicznej. Tytuł doktora nauk medycznych zdobył w 2001 roku w Centrum Onkologii – Instytut (obecnie Narodowy Instytut Onkologii) w Warszawie. Przez 3 lata był ordynatorem na 35 łóżkowym oddziale położniczo-ginekologicznym w Szpitalu Ogólnym w Kolnie. Podobnie, jak św. Hildegarda, traktuje człowieka jako całość starając się dociec przyczyn choroby i przykładając dużą wagę do profilaktyki zdrowia.To właśnie praca w Poradni Onkologicznej nauczyła go traktowania zdrowia jako całości współpracujących ze sobą narządów. Obserwując choroby onkologiczne dostrzegł, że często współistnieją one z zaburzeniami hormonalnymi, metabolicznymi, genetycznymi czy czynnikami środowiskowymi. Podkreśla, że wpływ mikroflory jelitowej na zdrowie wciąż jest niedoceniany, a zaburzenia jelitowe okazują się przyczyną wielu chorób i powikłań w leczeniu.

Podobnie jak św. Hildegarda, wierzy, że można pomóc sobie bardzo zmieniając  dietę i jedząc dobre, naturalne produkty.Dr Oleszczuk jest autorem wielu publikacji, w tym m. in. bestsellerowych książek „Czego ginekolog ci nie powie”, „Uspokój swoje hormony”, „Facet, jak młody bóg”. Angażuje się w pracę dydaktyczną (m.in.: do września 2021 był adiunktem na Wydziale Nauk o Zdrowiu, gdzie uczył praktycznej wiedzy medycznej studentów fizjoterapii, kosmetologii, pielęgniarstwa i dietetyki), a także popularyzowanie holistycznego podejścia do zdrowia w mediach.

W maju 2012 roku na konferencji medycznej w Białymstoku otrzymał pierwszą nagrodę za wystąpienie na temat roli mikroflory jelitowej i jej wpływu na zdrowie.

lek. med. Rafał Baron
Lekarz, specjalista medycyny tropikalnej i medycyny podróży- studiował i ukończył staże w Strasburgu, Nancy i Selestat. W praktyce pasjonat profilaktyki zdrowia, zgłębiania mechanizmów regeneracji organizmu, szczególnie z wykorzystanie tzw. terapii niefarmakologicznych. Wykładowca na kierunku naturoterapia. Autor artykułów w czasopiśmie Naturoterapia w Praktyce.

prof. Małgorzata Kowalewska – Harasymiuk
Adiunkt w Zakładzie Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej UMCS w Lublinie. Od 1990 roku do chwili obecnej na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS, w Zakładzie Historii Filozofii Dawnej i Historii Logiki (obecnie Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej). Nagroda II stopnia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne indywidualne osiągnięcia naukowe za rozprawę habilitacyjną: Bóg-Kosmos-Człowiek w twórczości Hildegardy z Bingen.

Piotr Mencina
Trener sportowy, absolwent AWF Warszawa oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Rozwiązuje oddechowe i emocjonalne problemy profesjonalnych sportowców oraz inspiruje trenerów sportowych do pracy z oddechem. Wspiera osoby poszukujące zdrowia lub lepszych wyników. Pracuje z koszykarzami i tenisistami Legii Warszawa, trenerami w Akademii Zdrofit, prowadzi kursy i szkolenia dla firm, wspiera uczestników Rekolekcji z postem wg. Świętej Hildegardy.
Celem jego pracy jest wpływanie na samopoczucie i wydolność psycho-fizyczną cłowieka, poprzez przywracanie naturalnych wzorców oddychania. Koncentruje się na wykorzystaniu technik oddechowych w profilaktyce stresu oraz przeciwdziałaniu skutkom chorób cywilizacyjnych.

o. Grzegorz Filipiuk OFMCap
Kapłan, zakonnik Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Warszawskiej. Zaangażowany w propagowanie myśli i roli kapucynów w dziejach Polski, szczególnie bł. Honorata Koźmińskiego. Współtwórca wielu audycji radiowych i wystaw. Ukończył studia specjalistyczne II stopnia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z zakresu teologii duchowości, w przygotowaniu rozprawa doktorska o duchowości życia ukrytego. Pełni posługę asystenta Sióstr Mniszek Klarysek Kapucynek oraz kierownika Pieszej Pielgrzymki Honorackiej i przewodnika grupy 15 brązowej Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. Zaangażowany w popularyzację myśli św. Hildegardy z Bingen. Od kilku lat członek Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym, prowadzi rekolekcje m.in. o tematyce czyśćca i przeżywaniu żałoby po stracie bliskich.

Grażyna Mizia
Lekarz medycyny, z zamiłowania terapeuta żywieniowy. Od lat zgłębia hildegardiańską koncepcją zdrowia. Ukończyła roczny kurs naturoterapii organizowany przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół św. Hildegardy oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku. Systematycznie pogłębia wiedzę w zakresie toksycznych obciążeń organizmu i ich eliminacji przez naturalne procesy detoksykacjne. Uczestniczy w wykładach, kursach i warsztatach dotyczących schorzeń cywilizacyjnych, naturoterapii, suplementacji i profilaktyki zdrowotnej. W swojej terapeutycznej działalności uwzględnia wszystkie istotne filary zdrowia. Im więcej wiem, tym skuteczniej dbam o zdrowie jest jej mottem zachęcającym do coraz lepszego rozumienia procesów dotyczących szeroko rozumianego dobrostanu, zarówno w myśli współczesnej, jak i ponadczasowej wizji św. Hildegardy z Bingen.

Patrick Posch
Farmaceuta, współwłaściciel austriackiej manufaktury pod tą samą nazwą. POSCH, to marka, która już prawie 50 lat zgłębia przepisy opisywane w dziełach mniszki z Bingen. Założyciele manufaktury – Helmut i Elisabeth Posch współpracowali z doktorem Gottfried’em Hertzk’ą, lekarzem, który odkrył św. Hildegardę dla współczesnej medycyny, opracowując oryginalne receptury mieszanek ziołowych, maści i nalewek. Własne ogrody/plantacje ekologiczne, wiedza botaniczna i lata doświadczeń sprawiają, że marka POSCH jest autorytetem w dziedzinie terapii ziołowych św. Hildegardy.

Michał Swoboda
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach oraz Prywatnej Szkoły Fizjoterapii w Recklinghausen. W latach od 2004 do 2006 uczęszczał do Sanara Fachschule w Dortmundzie, którą ukończył Państwowym Egzaminem i uzyskał tytuł Heilpraktiker.
Od 2000 roku zaczął zgłębiać wiedzę dotyczącą medycyny św. Hildegardy i absolwował liczne kursy. Regularnie brał także udział w wielu kongresach organizowanych przez Dr rer. nat. Wighard Strehlow (Centrum św. Hildegardy Niemcy), Dr med. Michael Ptok (Międzynarodowe Towarzystwo św. Hildegardy), Dr med. Christiane Paregger (Włochy), Helmut Posch (Towarzystwo przyjaciół św. Hildegardy Austria) oraz Augustin Hoenegger (Centrum św. Hildegardy Austria).
W latach 1998 – 2022 prowadził także gabinet rehabilitacyjny.

Miejsce Kongresu:

Centrum Edukacyjno – Formacyjne w Ołtarzewie

ul. Klińskiego 20
05-850 Ożarów Maz. – Ołtarzew

Do Centrum Edukacyjno – Formacyjnego można dojechać:
– Pociągiem podmiejskim, lub SKM ze stacji Warszawa Zachodnia (pociągi w kierunku Sochaczewa) i wysiąść na stacji Ożarów Mazowiecki. Ze stacji Ożarów ok 20 min. pieszo lub autobusem podmiejskim nr 713 w kierunku: Agricoop.
– Autobusem. Najlepiej pobrać na telefon aplikację „jakdojade” i w niej znaleźć połączenie autobusowe.

Partnerzy medialni

Radio Rodzina Dieceji Kaliskiej

Gość Niedzielny

Radio Kuropatwa

Przystanek Piekarnia

Salve.net

Radio Warszawa

Materiały do pobrania

Organizacjom i osobom chętnym do pomocy w promocji naszego Kongresu, udostępniamy grafiki do wykorzystania.
Kliknij aby pobrać materiały