Kategoria Pierwsza strona

Św. Hildegarda szczególnie dzisiaj zaleciłaby dążenie do harmonii. Uważała bowiem, że choroba jest zakłóceniem tego najbardziej pożądanego życiowego stanu, ale Święta wskazałaby przede wszystkim na konieczność badania przyczyny chorób, a więc też w przyszłości jej zapobieganie, a nie tylko leczenie objawów. Św. Hildegarda szczegółowo badała to, co leży u podstaw każdej choroby, a następnie wskazywała sposoby utrzymania dobrostanu organizmu. Dlaczego więc dzisiaj nie korzystamy z jej wskazówek, aby zapobiegać zamiast leczyć?

Nie ma wątpliwości, że w wielu przypadkach za poważne schorzenia odpowiada styl życia. Co więcej, znane jest pojęcie chorób cywilizacyjnych, do których zalicza się na przykład otyłość. Do tego „worka” wrzucone są również choroby sercowo-naczyniowe czy cukrzyca typu II, bo w dużej mierze za ich pojawienie się odpowiada niezdrowy tryb życia, rozumiany głównie jako zła, śmieciowa dieta, ale też brak aktywności fizycznej. Nie potrafimy dzisiaj szukać równowagi. Pracujemy do upadłego, a wieczorem nie ma czasu na przygotowanie zdrowego posiłku. Wrzucamy w siebie co nam wpadnie w ręce, a to najprostsza droga do poważnych schorzeń.

Po pierwsze – orkisz
To nieprawda, że dobre, wysokiej jakości jedzenie musi kosztować fortunę. Tygodniowy jadłospis można ułożyć tak, aby kluczowe jego elementy były wysokiej jakości. Podstawą diety Św. Hildegardy jest orkisz, na którym nie warto oszczędzać. Dlaczego? Bo czysty, prastary orkisz ma niezwykłe właściwości, ale każda domieszka pszenicy burzy jego potencjał i prozdrowotne cechy. Zalecaną odmianą, ale również odmianą o skuteczności potwierdzonej badaniami jest Oberkulmer Rotkorn, którą warto włączyć w codzienne menu i na tym naprawdę nie warto oszczędzać. Orkisz zawiera znacznie większą niż inne zboża dawkę białka czy witamin, jest bogaty w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, zawiera też fosfor, potas i magnez, a to tylko część jego licznych zalet. Co ważne, to roślina odporna na zanieczyszczenia środowiskowe.

Po drugie – kasztany jadalne
A co z kasztanami? Tylko w Paryżu? Niekoniecznie! Kasztany jadalne zajmowały w menu Św. Hildegardy
szczególne miejsce. “Kogo boli trzustka, niech upiecze pestki tego drzewa na ogniu, jada je często, kiedy
jeszcze są ciepłe. A trzustka ogrzeje się i powróci do całkowitego zdrowia” – mówiła o kasztanach mniszka. Święta miała głębokie przekonanie o skuteczności kasztanów, zalecała je w bólach głowy, bólach reumatycznych czy przy problemach z wątrobą. Dodatkowo wskazywała korzystne działanie kasztanów na układ nerwowy, a nawet pamięć. Kasztan jest bogatym źródłem węglowodanów, białka, tłuszczy i błonnika. Istnieje mnóstwo przepisów na wykorzystanie kasztanów, a dodatkowo to nie tylko smaczne, ale też wykwintne danie, które pozwala wyobraźni przenieść się choćby na ulice Paryża. Przy jednoczesnym zdrowotnym potencjale to wymarzony składnik posiłków. Warto kupować te ekologiczne, bo wówczas mamy pewność wysokiej jakości produktu.

Po trzecie – zdrowie
Po trzecie w tym zestawieniu, ale tak naprawdę po pierwsze – zdrowie. Zdrowie jest najważniejsze, a
oszczędzanie na jedzeniu to tylko pozorna próba ratowania domowego budżetu. Ratować powinniśmy
przede wszystkim zdrowie. Wymienione produkty warte są swojej ceny, o ile oczywiście kupione są w
dobrym, sprawdzonym punkcie i zgodne są z zalecaniami mniszki. Być może w krótkim okresie nie widać znaczącej różnicy w spożywaniu produktów wysokiej jakości albo przeciwnie – negatywne skutki nie są odczuwalne przy wybieraniu przypadkowych surowców. W dłuższej perspektywie jednak ma to znaczenie. Podstawą uzyskania dobrych efektów zdrowotnych jest regularność. Doraźne działania nigdy nie przyniosą wymiernych efektów. Harmonia, o której mówi Święta Hildegarda to właśnie zapobieganie chorobom, bo wielu z nich jesteśmy w stanie uniknąć. Wszystko zależy od determinacji, podejścia oraz świadomego stylu życia. Warto pamiętać, że harmonia w ciele wpływa także na stan ducha. Równowaga pomiędzy tym dwiema sferami daje prawdziwy dobrostan i tylko w sytuacji, kiedy obydwie sfery są zadbane możemy mówić o harmonii.

Ostatnie Wpisy

Zostaw komentarz