Kategoria Pierwsza strona

Ciężko odnaleźć spokój w niepewnych czasach. Trudno nie narzekać. Natłok informacji, ale także rzeczywistość przepełniona dezinformacją prowadzi do lęku, niepokoju i obniżonego nastroju na myśl o przyszłości, która stoi pod znakiem zapytania. Warto jednak szukać powodów do uśmiechu, konkretnych sposobów radzenia sobie z problemami i korzystać z niezawodnych wskazówek Św. Hildegardy. O tym wszystkim mówi Beata Jakoniuk – Wojcieszak – dziennikarka, coach, wykładowca akademicki. 

Zwykle nowy rok napawa nadzieją. Tym razem jednak budzi lęk i niepokój. Jak znaleźć w tych trudnych czasach ukojenie dla duszy?

Beata Jakoniuk-Wojcieszak: Zwykle to, co nowe napawa i nadzieją i lękiem. Najważniejsze gdzie przyłożymy akcent i za czym pójdzie uwaga. Jeśli skoncentrujemy się na zagrożeniach i lękach – taką „twarz” dostanie nasz nowy rok. Ja osobiście czekam jako na nowe otwarcie. Symbolicznie coś się kończy i coś zaczyna, mimo, że jesteśmy w ciągłości. To okazja do podsumowań i wdzięczności za to co było. Zmieniają się tylko priorytety na liście wdzięczności. Bądźmy wdzięczni za omijanie nas przez choroby, w tym oczywiście covid.

Jak walczyć z tendencją do narzekania?

BJW: Chwalić , zwłaszcza siebie. Rozsądek mówi – nie osłabiaj siebie gderaniem. Gderanie to nawyk, można się oduczyć. Jak mawia biskup Jacek Kiciński – zamień szemranie w lamentowanie. Zamiast narzekać , zwłaszcza na innych ludzi powiedz „ Panie Boże ulituj się na tym Twoim dzieckiem. Pomóż mu być życzliwym”. Narzekanie to jak jeżdżenie samochodem z zaciągniętym ręcznym hamulcem. Niby jedziesz, ale jakim kosztem.

Co Św. Hildegarda mówi o rozwoju osobistym i walce z własnymi słabościami?

BJW: W stwierdzeniu św. Hildegardy „ Myśli są budowniczymi życia” mamy w zasadzie odpowiedź na to pytanie. Jeśli nasze życie już na poziomie myśli będzie pozytywne, pełne dobrych życzliwych słów, zrodzonych z naszych myśli – nasze działanie będzie ich odbiciem. Sprawiedliwość, prawda i miłość  – te trzy hildegardiańskie cnoty winniśmy przyjąć za swoje przewodniczki.

Ostatnie Wpisy

Zostaw komentarz