Kategoria Pierwsza strona

Zakładając, że przełom zimy i wiosny, a szczególnie czas Wielkiego Postu wykorzystaliśmy
na rozpoczęcie procesu oczyszczenia organizmu, to zaraz po tym powinniśmy na poważnie rozpocząć dalsze kroki w tym zakresie, a dalej odżywiania i wzmacniania organizmu. Ten bowiem powinien trwać nieustająco, bo tylko wtedy ma szansę przynieść długofalowe efekty. Wiosna ze Świętą Hildegardą może być naprawdę przyjemna i bardzo owocna!

Siła natury
Choć na wiosenne warzywa prosto z ogródka trzeba jeszcze trochę poczekać, to niektóre zioła i przyprawy smakują niemal tak samo, choć wyhodować je można w doniczce na kuchennym parapecie. Jedną z takich roślin jest natka pietruszki, której uprawa nie jest ani trochę wymagająca, a korzyści dla zdrowia są niebagatelne! Poza oczywistym przeznaczeniem natki pietruszki jako przyprawy i ozdoby rosołu, warto mieć na uwadze jej działanie oczyszczające, odkwaszające i wzmacniające organizm.
Wszewłoga górska ( a konkretnie mieszanka z gruszkami ) doskonale sprawdzi się przy odbudowie flory bakteryjnej, pomaga również doskonale oczyścić jelita. Choć jej smak nie wszystkim może przypaść do gustu, to zalety dla zdrowia przewyższają wielokrotnie ewentualne niedogodności smakowe.

Jedną z najbardziej popularnych kuracji zalecanych przez Świętą Hildegardę, na którą już dzisiaj warto się przygotować, jest picie od maja do października nalewki piołunowej, która wspiera i wzmacnia cały organizm, doskonale wpływa na poprawę funkcjonowania nerek, zapobiega osłabieniu żołądka i płuc, pomaga również w procesie trawienia. Goryczka zawarta w piołunie stymuluje pracę żołądka i poprawia przemianę materii. Sama nalewka w smaku jest jednak całkiem przyjemna. Nalewkę można zrobić w domu albo kupić gotową ( najlepiej w zaufanym miejscu ). Stosowanie co trzeci dzień na czczo aż do października pozwoli przywrócić równowagę flory jelitowej. Święta Hildegarda nazywała nalewkę
„mistrzem przeciw jakiemukolwiek zmęczeniu”. Istotną zaletą stosowania kuracji jest także poprawa samopoczucia, a nawet nastroju. Święta zalecała dbanie o równowagę pomiędzy ciałem i duchem, bo tylko wówczas możemy mówić o prawdziwej harmonii. Nalewka piołunowa to najlepszy sposób na zadbanie o taką równowagę.
Jednym z niezbędników w kuchni zalecanej przez Świętą Hildegardę jest galgant, który wspiera pracę układu krążenia, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, a przede wszystkim wspiera przemianę materii. Na problemy z trawieniem i przy ogólnym osłabieniu żołądka, ale również przy problemach ze snem, wsparciem może być koper włoski, zalecany przez mniszkę do spożywania w różnych postaciach. Niezależnie od formy spożycia poprawia nastrój i wspiera układ pokarmowy. Dla osób, które lubią realizować się w kuchni, wymienione zioła i przyprawy mogą stać się wsparciem codziennego menu, który przy zastosowaniu wskazówek Świętej Hildegardy już nigdy nie będzie nudne. Dla mniej aktywnych kulinarnie zaleca się spożywanie gotowych nalewek czy ziół zamkniętych w formie tabletek, które skutecznie pomagają organizmowi wrócić do właściwej formy. Wiosna to dobry czas na podjęcie wyzwania w zakresie całkowitej zmiany stylu życia.

Trudny miniony rok i nieustająca walka z pandemią pokazuje, że dzisiaj nie ma większej wartości niż zdrowie. Dbajmy więc o nie profilaktycznie, a nie wtedy, gdy często bywa za późno.

Ostatnie Wpisy

Zostaw komentarz