Święta Hildegarda, mądra mądrością starożytnych i samego Stwórcy, była przekonana, że ciało i dusza są ze sobą połączone komunią (łac. communio – wspólnota, jedność, solidarność, wzajemna więź i oddanie). „Orzeźwienie pożywieniem i napojem prowadzi duszę do wnętrza człowieka” – pisała. W doktrynie chrześcijańskiej zapisana jest wiara w ciała zmartwychwstanie – o czym zdajemy się zapominać – bo dusza bez ciała nie mogłaby być w pełni szczęśliwa. Zatem dostarczanie sobie odpowiedniego pożywienia i wartościowych aktywności, dbanie o właściwy balans oraz o dobre relacje z innymi sprawia, że nasze ciała stają się niezwykle czułym instrumentem kontaktu z Bogiem.
W dobie gorączkowego poszukiwania nowości i superfoods (nadzwyczajna żywność obdarzona niezwykłą mocą) przypominamy o produktach spożywczych najbardziej cenionych przez św. Hildegardę: orkiszu, kasztanach jadalnych (maronach), fenkule (koprze włoskim) i pigwie. „Orkisz to najlepsze zboże, jest o ciepły, tłusty, bogaty w składniki odżywcze i smaczniejszy od innych zbóż. Spożywającemu go człowiekowi zapewnia odpowiednie ciało i dobrą krew oraz wesołe usposobienie i radość w sercu”. „Kasztan jest bardzo ciepły, dzięki swemu ciepłu zaś ma dużą siłę i oznacza mądrość. Wszystko co się w nim znajduje, a także jego owoc, pomaga na każdy rodzaj osłabienia, jaki jest w człowieku”. „Niezależnie od tego , jak jest spożywany koper włoski rozwesela człowieka, zapewnia mu łagodne ciepło, dobry pot i dobre trawienie”. Z ziół jest to bertram, galgant, hyzop czy babka płesznik (zaciekawienie wzbudził ostatnio również dyptam i bylica pospolita).
Nie zapominajmy jednak o najważniejszym – byśmy prowadzili kuchnię „z wyczuciem, starannością i miłością” – jak zalecała nasza Święta. Emocje, towarzyszące gotowaniu i spożywaniu posiłków, są równie ważnym pokarmem, a wartości odżywcze nie mogą być ważniejsze od ludzi, którym mają służyć. Gotując odłóżmy więc trudne myśli na bok a zasiadając do stołu cieszmy się wspólnym posiłkiem. To najbardziej oczywisty sposób, by zachować zdrowie w zdrowiu.