Św. Hildegarda z Bingen

Opis

„Morwa jest – w dobrym znaczeniu tego słowa – zimna, ale też żywiołowa.
Kto ma świerzb, niech ugotuje jej liście w wodzie i się w niej kąpie, albo niech się dobrze uymyje tą wodą w kąpieli parowej, i niech to robi często, a jego skóra zostanie wyleczona. Zimno tych liści redukuje – razem ze słodyczą podgrzanej wody – ciepłe soki, z których powstaje świerzb.

A kto spożył – czy to w potrawie, czy w napoju – truciznę, powinien rozgnieść te liście i wycisnąć z nich sok, i dodać trochę mniej soku z piołunu i dwa razy tyle czystego i dobrego wina, i zagotować wszystko razem, aż to zakipi. A kiedy ostygnie, niech to pije po jedzeniu, w małych ilościach, lecz często, i albo zwróci tę truciznę wymiotując, albo wyjdzie z niego w stolcu. Zimno soku tych liści, wymieszane z ciepłem i goryczą piołunu i z ciepłem wina przepędza truciznę, która powstaje ze złego ciepła i złego zimna.

Drzewo to jest bogate w owoce, które nie szkodzą ani choremu, ani zdrowemu, lecz bardziej człowiekowi pomagają, niż mu szkodzą.”

Wskazania i stosowanie

Liście

Dostępne są liście morwy do sporządzenia wywaru lub kompresu.

Wskazania:

  • wysypka,

  • atopowe zapalenie skóry,

  • alergie

Stosowanie:
Garść liści morwy gotować przez 3 minuty w 250 ml wody. Następnie odcedzić. Otrzymaną wodą morwową należy myć swędzące miejsca na skórze. Ciepły kompres z liści można przyłożyć do rany na ok. 1 godzinę. Po wyschnięciu powtórzyć czynność.

Krem

Krem z wyciągiem z liści morwy

Wskazania:

  • wysypki,

  • swędzące alergie,

  • świerzb

Balsam

Balsam pielęgnacyjny z wyciągiem z liści morwy polecany osobom o zwiększonej wrażliwości skóry.

Galeria

Pomóż nam i wesprzyj naszą zbiórkę

Zostaw komentarz