Św. Hildegarda z Bingen

Opis

„Lipa ma w sobie dużo ciepła. To ciepło jest w korzeniach i unosi się do gałęzi i liści. Lipa oznacza przemijanie. Osoba, która ma problemy z sercem, powinna wziąć wewnętrzny korzeń, a więc to, co jest w środku korzenia i go sproszkować. Ten proszek powinna często jeść z chlebem i poczuje się lepiej – ponieważ ciepło lipy jest tak silne, że osłabia szkodliwe soki, które szkodzą sercu.

Latem, kiedy idziesz spać, nałóż świeże liście lipy na oczy i pokryj nimi całą twarz: to przeczyści twoje oczy i usunie poprzez ich dobrą siłę zieleni złe soki.
A ten, kto cierpi na dnę, niech weźmie ziemię, która jest dookoła korzeni lipy, włoży ją do ognia, zaleje ją następnie wodą i się w tej wodzie wykąpie. Niech to powtarza przez dziewięć dni, a wtedy wyzdrowieje. Ziemia, która dostarcza korzeniom soki i z tych korzeni soki czerpie, łagodzi szkodliwe soki, z których bierze się dna, kiedy się ją podgrzewa, aby usunąć to, co było w niej nieczyste.”

Wskazania i stosowanie

Kwiatostan

Surowcem zielarskim jest kwiatostan.
Zewnętrznie można z naparu lipy robić okłady na zapalenie spojówek i powiek, obrzęki i cienie wokół oczu. Przemywanie naparem skóry łagodzi podrażnienia, pielęgnuje cerę, uelastycznia, zmniejsza łojotok i hamuje złuszczanie się naskórka.

Wskazania:

  • napar z kwiatów lipy działa napotnie i przeciwgorączkowo,
    moczopędnie, sokopędnie, uspokajająco oraz przeciwskurczowo, łagodzi kaszel.

Olejek eteryczny

Olejek eteryczny łagodzi stany napięcia nerwowego i ma działanie uspokajające.

Pomóż nam i wesprzyj naszą zbiórkę

Zostaw komentarz