Kosaciec bródkowy

Opis

“Kosaciec (inna nazwa lilii mieczolistnej, przyp. red.) jest ciepły, suchy, a jego cała moc tkwi w korzeniu, zaś jego zielona siła unosi się do liści.

Wysypka
Weź w maju sok z tych liści, rozpuść smalec w misce, dodaj sok i przyrządź z tego maść, która powinna być zielona. Często nacieraj nią tego, który ma tak zwany świerzb, a człowiek ów wyzdrowieje. Wysypka pochodząca od nagłego żaru przelewających się soków zostanie zmniejszone dzięki działaniu kosaćca i zwalczona dobrym ciepłem smalcu, gdy te składniki zostaną zmieszane.

Twarz
Kto ma nieelastyczną skórę twarzy niczym korę lub kto ma w tym miejscu pryszcze albo brzydki kolor cery, powinien wycisnąć sok z tych liści i wlać go do naczynia z wodą pochodzącą z tryskających źródeł lub z wodą z dużych rzek, do których należy rzeka Nahe, po czym ostrożnie je razem podgrzać. Ową wodą powoli rozgrzaną z tym sokiem powinien on umyć sobie twarz. Niech czyni to często, a będzie miał gładką skórę oraz zdrową i ładną cerę. Jeśli bowiem wątroba i płuca mają w sobie niewłaściwe ciepło, wówczas kierują je do twarzy człowieka, wskutek czego jej skóra staje się nieelastyczna i pełna pryszczy. Usuwa to łagodne ciepło kosaćca i podgrzany chłód tryskających źródeł lub dużych rzek, gdy zostaną ze sobą zmieszane, tak jak powiedziano.[…]”

Physica, św. Hildegarda z Bingen, wydawnictwo Polskie Centrum Św. Hildegardy

Foto: Isidre blanc, CC BY SA 3.0

Wskazania i stosowanie

Dezodorant

Skład: wyciąg alkoholowy z kosaćca, woda różana, prawdziwe olejki eteryczne.

Zastosowanie: skóra wrażliwa, podrażniona, wymagająca lekkiego odświeżenia oraz delikatnej pielęgnacji i regeneracji. Olejki eteryczne zawarte w dezodorancie nadają mu lekką, kwiatowa nutę, a zastosowany na skórę – nie zaburza jej naturalnych funkcji. Ma łagodne działanie perfumujące.

Sposób użycia: jako zapach w pomieszczeniu lub pielęgnacja i odświeżanie skóry.

Krem

Skład: sok z liści lilii (Iris Germanica), woda różana, olejek migdałowy, wyciąg z kwiatów róży w organicznym spirytusie winnym, oliwa z oliwek tłoczona na zimno, tłuszcz masłosza, emulgator roślinny, masło kakaowe, olejek z jojoby, alkohol tłuszczowy, olejek z awokado, olejki eteryczne, witamina E.

Zastosowanie: krem lekko nawilża i zmniejsza łojotok w przypadku skóry tłustej. Cenny sok z liści lilii nadaje skórze gładkość i piękno. Polecany jako krem na dzień.

Woda do twarzy

Skład: sok z liści lilii, woda różana, wyciąg z kwiatów róży w organicznym spirytusie winnym, prawdziwy eteryczny olejek różany.

Zastosowanie: łagodna pielęgnacja i delikatne oczyszczanie skóry podrażnionej.

Sposób użycia: Codziennie rano i wieczorem należy delikatnie przemywać skórę twarzy tonikiem, a następnie zastosować krem odżywczy na dzień/na noc.

Pomóż nam i wesprzyj naszą zbiórkę

Zostaw komentarz