• To wydarzenie minęło.

11 września 2019 o godz. 08:00 - 15 września 2019 o godz. 17:00

350PLN

Szczęść Boże,
Siostry Mniszki Benedyktynki z Drohiczyna serdecznie zapraszają 11 września 2019 r. na rekolekcje z muzyką i duchowością św.Hildegardy z Bingen. Rekolekcje adresowane są do wszystkich osób, którym św. Hildegarda i jej duchowość jest bliska oraz do tych, którzy chcą ją poznać, jej teologię i muzykę.

Rekolekcje poprowadzą: o.Błażej Matusiak OP, s. dr hab. Susi Ferfoglia, Katarzyna Wiwer

TERMIN: 11.09.- 15.09 2019

Miejsce: Drohiczyn nad Bugiem

Koszt rekolekcji: 350 zł
(w cenę wliczony jest nocleg i wyżywienie)

Liczba miejsc ograniczona

Zgłoszenia:
s. Zofia Agata Latała OSB
Tel. 85 655 71 53 lub 510103707

Klasztor Mniszek Benedyktynek
Ul. Benedyktyńska 6
17-312 Drohiczyn

W PROGRAMIE:
konferencje o św. Hildegardzie, jej duchowości i dziełach,
codzienna Eucharystia,
Liturgia Godzin,
warsztaty – nauka utworów św. Hildegardy,
indywidualna emisja głosu,
dyskusje przy herbacie,
moc błogosławieństw,
zwiedzanie miasta, zabytków i spacery nad Bugiem.
—————————————————–
PROWADZĄCY:

o. Błażej Matusiak OP – dominikanin, filolog klasyczny i teolog. Wikariusz polskiej parafii w Pradze. Autor książki „Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki”. Przygotowuje pracę doktorską na temat traktatu „De musica” Hieronima z Moraw.

s. dr hab. Susi Ferfoglia – organistka, wykładowca Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej AM i UP JPII w Krakowie, prowadzi też klasę organów, zajęcia z historii i praktyki chorału gregoriańskiego w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej im. Ks. Kard. F. Macharskiego w Krakowie. Założycielka zespołu wokalnego „Flores Rosarum” wykonującego chorał gregoriański oraz dzieła św.Hildegardy z Bingen. Pomysłodawczyni i wykładowca studiów podyplomowych Monodii Liturgicznej na Uniwersytecie Papieskim JP II w Krakowie.

mgr Katarzyna Wiwer – charyzmatyczna śpiewaczka o niesamowitych możliwościach wokalnych, pedagog śpiewu, animator kultury, członkini żeńskiego zespołu wokalnego Flores Rosarum, wykonującego chorał gregoriański oraz muzykę średniowieczną, w tym szczególnie kompozycje św.Hildegardy z Bingen. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego krakowskiej Akademii Muzycznej, absolwentka studiów podyplomowych Monodii Liturgicznej na Uniwersytecie Papieskim JP II w Krakowie.

—————————————————————
Dlaczego święta Hildegarda z Bingen?

Hildegarda z Bingen (1098-1179) święta Kościoła Katolickiego, mistyczka, kompozytorka, od 2012 r. Doktor Kościoła Katolickiego, Średniowieczna benedyktyńska mniszka, która o kilka epok wyprzedziła czasy, w jakich przyszło jej żyć. Była nie tylko uczoną, ale również mistrzynią życia, która pokazała, w jaki sposób żyć czerpiąc z Ewangelii. Benedykt XVI mówił o niej: „Hildegarda była mniszką benedyktyńską, żyjącą w centrum niemieckiego średniowiecza. Była prawdziwą nauczycielką teologii i głęboką znawczynią nauk przyrodniczych i muzyki”.
My, Mniszki Benedyktynki, jako duchowe córki Hildegardy z Bingen jesteśmy w sposób szczególny powołane i zobowiązane do szerzenia i rozpowszechniania jej dorobku w zakresie teologii jak i muzyki. Dlatego też rozpoczęte w 2015 roku dzieło pragniemy kontynuować i mamy nadzieję, że Klasztor Sióstr Benedyktynek Mniszek w Drohiczynie stanie się stałym miejscem spotkań z muzyką św. Hildegardy z Bingen , rozpoznawalnym na mapie Polski.

Benedyktynki z Drohiczyna

Początek: