Kategoria Pierwsza strona, Artykuły

Przygotowujemy się do Wielkiej Nocy? Naturalnie!

Chociaż aktualnie mamy w Polsce i na świecie stan zagrożenia epidemiologicznego i związane z tym ograniczenia, to jednak w dużej mierze życie toczy się normalnie. Okres Wielkiego Postu przeżywamy jak zwykle, przygotowując się powoli do Świąt Wielkiej Nocy. Ten czas to nie tylko sposób na duchowe oczyszczenie i nawiązanie bliskiej relacji z Bogiem, ale również przygotowanie fizyczne – sprzątanie czy układanie świątecznego menu. Jak wyjątkowo spędzić ten czas i zaskoczyć bliskich na Święta? Z pomocą znowu przychodzi natura!

Po pierwsze: post

Święta Hildegarda nie miała wątpliwości, że post to najlepszy sposób na oczyszczenie ciała i ducha, a w ten sposób zbliżenie również do Boga. W poście jednak nie chodzi o całkowitą rezygnację z pokarmu, ale umiar, który jednocześnie pozwala się skupić na innych, bardziej istotnych sprawach. To również praktyczna i skuteczna droga do oczyszczenia organizmu z toksyn, które przyjmujemy wraz z pokarmem. Dzisiaj bowiem jakość żywności pozostawia wiele do życzenia, a produkty bogate w składniki odżywcze i odporne na zanieczyszczenia środowiska są aktualnie niemal na wagę złota. W domowym zaciszu można taki post stosować samodzielnie, bo Święta Hildegarda daje konkretne wskazówki. Od wiosny do jesieni zaleca post oparty na wywarach orkiszowo – warzywnych, naparach ziołowych i sokach, które pozwolą oczyścić organizm z toksyn i złogów, przywracając naturalną witalność i energię, ale nie powodują przy tym uczucia głodu. Drugi, łagodniejszy sposób to zupy orkiszowe, pieczone owoce, herbaty ziołowe soki.

Zasadność postu oraz siła jego efektów tkwi jednak w dobrze dobranych składnikach, których wysoka jakość oraz wartości odżywcze nie pozostawiają wątpliwości. Takim składnikiem jest orkisz – podstawa diety według Św. Hildegardy, a konkretnie jego prastare odmiany, które nie są modyfikowane ( poleca się: Ostro, Oberkulmer, Steiners Roter Tiroler, Frankenkorn, Altgold, Oberkulmer Rotkorn ). Warto podkreślać, że orkisz dzięki swojej grubszej skorupce chroni ziarno przed wpływem szkodliwym czynników zewnętrznych, dając przy tym sto procent pewności, że to najczystsze ze zbóż.

Jak zaskoczyć swoich bliskich świątecznym menu?

Już na kilka tygodni przed Świętami w niemal każdym polskim domu obmyślane jest świąteczne menu. Przy planowaniu świątecznych wypieków warto wziąć pod uwagę właśnie orkisz, na którym chleb, ciasta i ciasteczka zawsze się udają, a przy tym są smaczne i zdrowe. Orkisz zawiera wprawdzie gluten, ale nawet u osób z nietolerancją na ten składnik, nie wywołuje on dolegliwości i jest dobrze przyswajany. Cała paleta zalet jakie to zboże posiada sprawia, że wypieki na bazie orkiszu są tak wysoce cenione, bo cały organizm jest odżywiony składnikami aktywnymi oraz witaminami, dodatkowo jest łagodny dla jelit.

Zdrową i oryginalną świąteczną przekąskę mogą stanowić kasztany jadalne, w Polsce coraz bardziej popularne, choć niewątpliwie kojarzące się z ulicami Paryża. Dzisiaj jednak są one niemal powszechnie dostępne, w swojej ofercie ma je każdy supermarket, jednak i tutaj warto korzystać ze sprawdzonych sklepów. Kasztany jadalne można przygotować na kilka sposobów, są tak samo smaczne po ugotowaniu czy upieczeniu, choć najwięcej zwolenników mają kasztany prażone. Ich przygotowanie jest banalnie proste. Święta Hildegarda poleca kasztany na dolegliwości z wątrobą, która w okresie świątecznym szczególnie cierpi. Ten rodzaj przekąski nie tylko zaskoczy domowników, ale też niesie wiele zalet dla zdrowia.

Do niemal każdej potrawy warto dodawać mielony bertram, którego łagodno – ostry smak podkręci wyjątkowość pieczonego mięsa czy warzyw, a nawet domowego chleba na orkiszu, a przy tym ma szereg właściwości wspomagających układ trawienny. Święta Hildegarda polecała bertram na dolegliwości żołądkowo – jelitowe ułatwiające trawienie. Mielony korzeń bertramu wzmacnia również układ odpornościowy i wspiera organizm w przyswajaniu składników odżywczych.

Święta nie muszą być nudne!

Tegoroczne Święta Wielkiej Nocy z całą pewnością będą inne niż wszystkie poprzednie, ze względu na sytuację epidemiologiczną w naszym kraju. Po ciężkich tygodniach warto będzie wynagrodzić sobie i swojej rodzinie ten trudny czas, przeżywając tę Wielkanoc trochę inaczej niż zwykle. Najważniejsze jest zbliżenie z Bogiem, a świąteczne potrawy czy wysprzątany dom to tylko dodatek, który jednak czyni ten czas wyjątkowym. Korzystajmy więc ze wskazówek Świętej Hildegardy, dzięki której świąteczne potrawy będą wyrazem nie tylko wyszukanego gustu kulinarnego, ale również przejawem troski o najbliższych. Bo nie ma nic bardziej cennego niż zdrowie i dobre samopoczucie rodziny.

Ostatnie Wpisy

Zostaw komentarz