Kategoria Pierwsza strona, Wydarzenia

19.01.2013r w Gdańsku odbyła się konferencja ”Medycyna i życie św. Hildegardy z Bingen”. Niemalże 120 uczestników wypełniło salę w gdańskim Urzędzie Miasta . Swoją obecnością zaszczycił nas pan Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska. Słuchacze dojechali z całego Trójmiasta, a także z Wejherowa, Olsztyna, a nawet z Warszawy. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal gdańsk.pl.
Spotkanie rozpoczęła dr Blanka Szymańska OSB, patrolog, benedyktynka, znawczyni literatury wczesnochrześcijańskiej z wykładem „Pod prąd- o kobiecie renesansu w środku średniowiecza. Rzecz o Hildegardzie z Bingen, Doktorze Kościoła.”
Wątek filozoficzny hildegardowej myśli rozwinęła dr hab. Małgorzata Kowalewska, profesor i wykładowca UMCS w Lublinie w wystąpieniu ”Miejsce człowieka we wszechświecie na podstawie wizji św. Hildegardy”.
Po części teoretycznej nastał czas na praktyczne przełożenie myśli Hildegardy. W „Podstawach hildegardowej diety” prezes „Polskiego Towarzystwa Przyjaciół św. Hildegardy” mgr Jolanta Zajdel, wyjaśniła filary zdrowego odżywiania w zgodzie z naukami świętej.
Lecznicze działanie hildegardowych specyfików zostały przybliżone słuchaczom przez praktyka medycyny naturalnej z kilkunastoletnim stażem, lek. med. Elżbietę Czarzastą w wykładzie pt.:”Domowa apteczka według zaleceń św. Hildegardy”.
Wykład wieńczący cześć prelegencką „Lecznicza moc kamieni” został przeprowadzony przez mgr Annę Czarzastą, dietetyka, terapeutkę medycyny naturalnej.
Pacjenci i prelegenci dzieli się swoimi doświadczeniami na gruncie medycyny klasztornej w godzinnej sesji panelowej .
W trakcie wykładów i debat można było spróbować herbatników wzmacniających według tradycyjnej hildegardowej receptury, a także zapoznać się z ofertami zaprzyjaźnionych ośrodków hildegardowego ruchu w Otwocku i na Wigrach.
Dziękujemy słuchaczom, za tak liczne przybycie i aktywny udział, prelegentom za ciekawe wystąpienia, współpracującym z nami partnerom za pomoc w organizacji konferencji, panu Prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, za udostępnienie pięknej sali. Wszystkim życzymy wytrwałości na drodze do równowagi ducha i ciała.

Ostatnie Wpisy

Zostaw komentarz