Kategoria Pierwsza strona, Wydarzenia

Listopadowe sympozjum organizowane przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Św. Hildegardy przeszło nasze oczekiwania!

Uczestnicy zapisujący się do późnych godzin nocnych na dzień przed wydarzeniem, wspaniała atmosfera oraz wyjątkowo wysoki poziom merytoryczny prelegentów – to wszystko sprawia, że jesteśmy dumni i wierzymy, że nasze starania mają sens.

23 listopada rozpoczęliśmy od czysto technicznych spraw jak przygotowanie sali na sympozjum, sprawdzenie sprzętu i rejestrację uczestników, których spora ilość przybyła nam niemal w ostatniej chwili, bo jeszcze kilka osób zgłosiło się w nocy tuż przed samym wydarzeniem.

Celem naszego sympozjum była analiza stylu życia Św. Hildegardy oraz rozwiązań, które w dzisiejszych czasach można zastosować z korzyścią dla zdrowia.

I od zdrowia w biblijnym ujęciu rozpoczęło się nasze sympozjum, a wykład poprowadził dr Adam Przygoda, specjalista medycyny ortomolekularnej, Członek Rady Naukowej Instytutu Chorób Cywilizacyjnych, który bardzo ciekawie przeanalizował w kontekście zdrowia Biblię, a potem niemal przez cały dzień odpowiadał na dodatkowe pytania uczestników.

Nie mogliśmy pominąć aktualnie największych wyzwań polityki zdrowotnej jakimi są choroby nowotworowe oraz czynniki wpływające na ryzyko zachorowania. Mieliśmy zaszczyt gościć dr Norberta Szalusia – onkologa, specjalistę medycyny nuklearnej. Dzięki doświadczeniu wykładowcy uczestnicy dowiedzieli się jak wisceralna tkanka tłuszczowa wpływa na rozwój chorób nowotworowych, ale też pozyskali wiedzę jak radzić sobie ze zbędnymi kilogramami, aby móc cieszyć się nie tylko świetną kondycją, ale i długim życiem w dobrym zdrowiu. Dr Szaluś bazując na wieloletnim doświadczeniu i codziennym kontakcie z pacjentami onkologicznymi jeszcze długo po wykładzie odpowiadał na pytania słuchaczy.

Nie mniejszym problemem są dzisiaj choroby kobiece, które wynikają z tempa życia, czynników środowiskowych czy szkodliwych substancji, których często trudno uniknąć w codziennej diecie. Do wygłoszenia wykładu na ten temat udało nam się zachęcić dr Clausa Schulte-Üebbing, autora książki “Medycyna dla kobiet”, która powstała w oparciu o medycynę Św. Hildegardy. Monachijski lekarz ginekolog opierając się na wieloletnim doświadczeniu zawodowym, imponującej wiedzy oraz doskonałej znajomości zasad stylu życia Świętej z Bingen zaserwował nam potężną dawkę praktycznych informacji o tym jak dzisiaj wykorzystać proste rozwiązania, znane przed wiekami.

Tworząc koncepcję całego wydarzenia wiele miesięcy temu mieliśmy również na uwadze sferę duchową, bez której ciało nie może być w dobrej kondycji. Wśród aktualnych problemów zdrowotnych niejednokrotnie wymieniane są różnego rodzaju lęki, z którymi życie bywa uciążliwe nie tylko dla danej osoby, ale również dla jej otoczenia. Ks. Stanisław Szlassa opowiedział o chorobliwym lęku w życiu emocjonalnym i duchowym. Nasz wykładowca to certyfikowany psychoterapeuta przy Stowarzyszeniu Psychologów Chrześcijańskich, zajmujący się m.in. psychoterapią grupową czy pomocą osobom z doświadczeniem straty. Wykład niezwykle cenny, poruszający, motywujący do podjęcia walki o siebie.

Analizując zasady życia i medycyny Św. Hildegardy nie sposób pominąć teorii humoralnej, jednego z głównych nurtów medycyny starożytnej. Wykładu na ten temat mogliśmy posłuchać dzięki uprzejmości dr hab. Małgorzaty Kowalewskiej, wybitnego naukowca, laureatki Nagrody II stopnia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne indywidualne osiągnięcia naukowe za rozprawę habilitacyjną „Bóg – Kosmos – Człowiek w twórczości Hildegardy z Bingen”. Wykład dr Kowalewskiej wzbudził prawdziwą furorę, bowiem jej wiedza i analityczne podejście do tej istotnej kwestii sprawiło, że uczestnicy mieli poczucie niemal wyczerpania tematu, a o to nam przecież chodziło.

Czy chorobę można zwalczyć za pomocą słuchania albo milczenia? Choć temat zaskakuje, to nie jest on niczym nieznanym, bowiem w tradycji benedyktyńskiej obydwa elementy są bardzo cenione. Wykład wygłosiła s. Blanka Szymańska ze Zgromadzenia Benedyktynek Misjonarek. Podjęcie tego tematu okazało się kolejny trafionym pomysłem, a poruszone kwestie były doskonałym uzupełnieniem naszego sympozjum.

Spory nacisk położyliśmy na kwestie zdrowotne i sferę duchowe, a nawet idąc dalej samo słowo, które może pomóc, ale i rani. W dobie nowoczesnych technologii słowo to jedna z najcięższych broni, dlatego warto zastanowić się nad jego mocą. Z pomocą w wyjaśnieniu roli i mocy słowa przyszła Beata Jakoniuk-Wojcieszak, dziennikarka, coach, mówca motywacyjny. Wystąpienie otworzyło uczestnikom oczy na wiele zagrożeń czyhających na nas każdego dnia, których początkiem i końcem jest właśnie nieodpowiednio użyte słowo. Lepszego wykładowcy w tej kwestii nie mogliśmy sobie wymarzyć!

Sympozjum zamknęliśmy skoncentrowaną dawką informacji na temat programu zdrowia według Św. Hildegardy. Chcieliśmy w ten sposób dać uczestnikom wydarzenia podsumowanie głównych zasad stylu życia Świętej z Bingen, aby mogli wyjść z kompleksową wiedzą i prostymi metodami wdrożenia ich do własnego życia. Ostatni wykład poprowadziła dr Dorota Mieszczak-Woszczyna, lekarz chorób wewnętrznych i specjalista medycyny rodzinnej, członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Prewencyjnej i Przeciwstarzeniowej. To było godne podsumowanie na miarę całego wydarzenia!

Niemal sto procent uczestników zostało do samego końca sympozjum, a to dla nas najlepszy dowód na to, że dobrze wykonaliśmy swoją pracę, a dobór tematów i prelegentów był absolutnym strzałem w dziesiątkę. Przemiła atmosfera, smaczne jedzenie, możliwość rozmowy z wybitnymi specjalistami – to wszystko spotkało się z dużym uznaniem uczestników, czego dowodem są liczne pytania o kolejne podobne wydarzenie.

Jesteśmy dumni i zaszczyceni mogąc tworzyć dla Was tak wartościowe inicjatywy. Po sukcesie jakim okazało się sympozjum “Hildegardiański styl życia źródłem zdrowia” z przyjemnością będziemy planować kolejne!

Zobacz galerię tutaj

Ostatnie Wpisy

Zostaw komentarz